П одражавайки на Наполеон и Никсън, ген. Первез Мушараф, който обяви извънредно положение в Пакистан, осем години след като извърши държавен преврат, се представя като неизменна преграда срещу ислямизма и терористичната мрежа "Ал Кайда", коментира АФП.
Бившият елитен командос, оглавил държавата през октомври 1999 г. след безкръвен пуч, бе принуден да предприеме извънредни мерки в борбата си да се задържи на власт на всяка цена.
Той оправда въвеждането на извънредно положение с опасност от ислямистко въстание и с "намесата" на Върховния съд, който редовно се противопоставя на намеренията му и можеше да оспори законността на преизбирането му за държавен глава на изборите на 6 октомври.
Всичко това става на фона на все по-голямото недоволство на пакистанците, жадни за демокрация в страна - ядрена сила, прекарала повече от 60 години под управлението на генерали пучисти, а останалото време - с граждански правителства, подчинени на всемогъщата армия.
След атентатите на 11 септември 2001 г. Мушараф стана ключов съюзник на САЩ в тяхната "война срещу тероризма", израз, който самият той с удоволствие повтаря.
Откакто е на власт, той непрестанно цитира Наполеон и Никсън, възхвалявайки чисто военния прям тон на първия и проявата на инстинкт и способността на втория да се адаптира към всякакви ситуации.
Не така романтично, сънародниците му смятат, че се е поддал на обичайна за "диктаторите" патология: чувството, че е жизнено необходим за страната си.
Несъмнено генералът-президент проявява смелост, оставайки на пост, който му докара два опита за атентати, носещи подписа на "Ал Кайда".
Смятам се за късметлия - Наполеон е казал, че освен всички необходими качества, лидерът трябва да има късмета да успее, така че и аз трябва да успея, писа веднъж Мушараф в интернет сайта си.
64-годишен, Мушараф носи униформа от 45 години и я смята за своя "втора кожа".
След безкръвния военен преврат през 1999 г. той обеща да възстанови демокрацията и да изкорени корупцията. После бе преизбран за още пет години, и то за държавен глава в униформа, на референдум през 2002 г.
Мушараф въведе извънредно положение в Пакистан в събота, като суспендира конституцията и наложи редица ограничения на гражданските свободи.
Вчера пред АФП зам.-министърът на информацията Тарик Азим заяви, че обещанието на Мушараф да се оттегли от военния си пост, дадено преди президентските избори, вече не е в сила.
По-късно обаче самият Мушараф заяви, че ще се оттегли от поста главнокомандващ на армията и ще стане цивилен президент. Това ще се случи веднага щом извършим реформи в съдебната, изпълнителната и законодателната власт, заяви Мушараф пред държавната пакистанска телевизия.
Изпълнен съм с решителност да осъществя изцяло третия стадий на преходния етап и смятам да сваля военната униформа веднага, след като коригираме този фундамент в съдебната система, в изпълнителната власт и в парламента, заяви президентът.
Междувременно полицията използва сълзотворен газ и сила при потушаването на протестите на хиляди юристи срещу военното положение в страната, предаде АП.
Според правителството до момента са арестувани близо 1800 души за нарушаване на разпоредбите на извънредното положение. Говорител на партията на бившия премиер Наваз Шариф обаче заяви, че властите са арестували около 2300 нейни поддръжници, а други опозиционни партии, активисти за човешки права и юристи съобщиха за още 1200 задържани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!