Тази година акцентът на форума бе постигнатото и предизвикателствата пред изграждането на регионалните здравни мрежи, предлагането на публични електронни услуги и реализацията на проектите, свързани с електронен здравен запис. В рамките на събитието бяха представени българските постижения, намерения и стратегии в тази област, както и европейската гледна точка за активно включване на страната ни в политиките на Европейския съюз за е-здравеопазване. Програмата на конференцията включваше и представяне на някои от най-успешните национални проекти в сферата на болничните ИКТ системи.
Конференцията бе открита от д-р Иван Костов, председател на фондация „Електронно здравеопазване България" и Недялка Йоловска, управител на ICT Media.
Сред лекторите на форума бе д-р Валери Цеков, заместник-министър на здравеопазването Октавиан Пуркареа, ИКТ за здравеопазването, Генерална дирекция „Информационно общество" към Европейската комисия, Александър Огнянов, зам. Директор, НЗОК, Юрий Алкалай, директор на дирекция „Електронно правителство", Министерство на държавната администрация и административната реформа, д-р Димитър Георгиев, директор ИО, Токуда болница София, доц. Асен Петков, директор ММБАЛ, ВМА - София и др.
Форумът приключи с регионална кръгла маса, посветена на болничните информационни системи. Дискусията, председателствана от д-р Валери Цеков, взеха участие представители на държавни институции, ангажирани с е-здравеопазването, от ЕК, представители на болници с добре развита ИКТ инфраструктура, както и специалисти от Австрия и Турция.
Свои специализирани решения, идеи и проекти представиха Agfa Healthcare, BMG, Bull/Silveco, EMC, InterComponentWarе България, HP България, Kontrax, LompardiaInformatica, S&T България и др.
Оживлението сред ангажираните в сферата е-здравеопазването, което бе осезаемо на форума чрез презентациите, изпълнени с повече конкретика и в решенията, и в проблемите, несъмнено се дължи на факта, че
през 2007 започна реализацията
на приетата в края на 2006 г. стратегията за е-здравеопазване. Първият голям проект с истинско публично-държавно партньорство със световни и местни компании, реализиран без директното финансово участие на държавниете институции, бе пилотният проект за внедряване на е-рецепта/е-здравна карта в Сливница и Алдомировци. „Министерството на здравеопазването и НЗОК участваха в този проект с логистика и експертна помощ. Отчитаме със задоволство, че този проект е успешен, заяви д-р Валери Цеков - Той е една добра основа за редица анализи: за предимствата, ползите за пациенти и институции. Мисли се за увеличаване броя на пациентите в същия район или за внедряване на това решение в други райони."
През 2007 г. бе открит Националния медицински координационен център, снабден с модерно оборудване и ГИС. Предвидено е то да бъде свързан с
центровете и филиалите на спешна медицинска помощ като част от Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112.
Близо 250 болници са свързани за подаване на финансови искове, а от юни т.г. НЗОК ще може да ги обработва автоматично.
В началото на тази година
бе отчетено изпълнението на първия етап от информационната система на НЗОК, който обхваща управлението на паричните потоци. „Предвижда се през юни т.г. да приключи и вторият етап, който включва създаване на платформа за обмен на медицински данни за доставката на медицински услуги", съобщи Александър Огнянов, зам. директор, НЗОК.
Започва работата и по проекта за централен здравен портал и електронно здравно досие на 40 000 служители на държавната администрация. Към този портал ще бъде интегриран личен е-запис. Планира се да бъде завършен в края на тази година. Същественото при този проект е, че ако бъде успешен, ще се мултиплицира на национално равнище.
Предстоят процедури
по обявяване на обществена поръчка за Централизирана информационна система за автоматизирано разпределяне на медикаменти за редки и животоспасяващи заболявания, чрез която ще се следят в реално време доставките към здравните заведения, при това пациентите ще имат възможност да проследяват сами наличието и доставката на своите лекарства.
Предстои обявяване на обществена поръчка за Система за цифрово съхранение и достъп до дигитални архивни масиви в системата на КМЕ. Ще се ползва от РЦЗ, ТЕЛК, НЕЛК, НОИ и др.
Към края на годината ще се стартира процедура за Централизирана ИС на Министерството на здравеопазването. Системата ще дава информация за лечебните заведения, медицинските специалисти, вкл. и възможност за анализ на човешките ресурси в здравния сектор
„Ползваме добрите практики в света, така че системата на здравеопазване да стига по бързо до хората в съзвучие с основните тенденции в Европа и света - електронни здравни досиета, здравни е-карти, здравни портали, центрове за контакти и т.н. Разчитаме на съдействието на индустрията", подчерта още Цеков.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!