Т ри министерства цепят пътя, пише "24 часа". Три министерства ще си поделят пътищата и парите за тях. Магистралите отиват в транспорта. Първи, втори и трети клас шосета остават в агенция "Пътища", която е към строителното министерство.
Селските шосета ще са при общините, но земеделското министерство ще командва европарите за тях. Новият модел се обмисля на правителствено ниво. За промяната настоява Еврокомисията, тъй като било абсурдно политиката за шосетата да се прави от агенция, която усвоява и контролира парите.
Важни проекти за пътища и релси са забавени, признава в интервю за изданието министърът на транспорта Петър Мутафчиев.
"Виждането на министерството на транспорта е да ползваме всички възможности за инвестиции в инфраструктурата, тъй като тя за всички видове транспорт е в крайно тежко състояние - и железопътен, и морски, и въздушен, и автомобилен. Така че първата ни задача е да привлечем частния капитал. Това са публично-частните партньорства чрез концесиониране."
Министърът обещава до края на февруари да бъдат готови с проекта за
стратегия.
Овчаров няма да се съгласи на по-високи цени на газа, е прогнозата в "Пари".
На двудневното работно посещение на министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров в Москва, което започва днес, ще се обсъждат проектът за петролопровода Бургас- Александруполис, участието на руски фирми в изграждането на АЕЦ-Белене, както и исканията на "Газекспорт+ за промени в транзитния договор за транспортиране на руски природен газ през България.
Според министър Овчаров исканията на руската газова компания не са приемливи за България, защото имаме сключен дългосрочен договор, чийто срок изтича в края на 2010 г.
Слагат на тезгяха Пловдивския панаир, информира "Стандарт". "Международен панаир-Пловдив" ще бъде приватизиран. Дружеството ще бъде извадено от т.нар. забранителен списък, където попадна преди 3-4 г.
Промяната ще бъде уредена с нов проектозакон за панаира, съобщи депутатът от Коалиция за България Захари Георгиев, който е автор на проекта. Той предвижда 65% от акциите да останат собственост на държавата и на община Пловдив.
Ние сме бариера на Европа за птичия грип, казва в интервю за вестника земеделският министър Нихат Кабил. Той е категоричен, че в нашата страна птичи грип няма.
Въпреки това потреблението на птиче месо и продукти е свито с около 17%, което води до реални загуби за икономиката. Той препоръчва всички да се успокоят, да погледнат по-прагматично и да не се поддават на емоции.
Фалират малките птицеферми, алармира "Земя". Малките ферми вече не зареждат бройлери и непрекъснато фалират, съобщи проф. Борис Стоименов, председател на Съюза на птицевъдите в България.
Заради шумотевицата около птичия грип цените на пилешкото са се сринали с близо 40% и сега птиците се изкупуват на едро от 1,90 до 1,95 лв. килото при 2,40 лв. себестойност.
Подобен срив птицевъдството не познава в последните десетина години.
Парите от имотите ще се влагат в бизнес, отбелязва "Труд". През настоящата година ще се увеличат бизнесмените, които ще ипотекират имотите си, за да получат свежи пари за оборотни средства и модернизация на производството.
Това прогнозират от дружеството за ипотечно кредитиране "Кредитекс".
Тенденцията е заключените пари в недвижима собственост да се "размразят" за технологично обновяване и подобряване конкурентоспособността на фирмите.
Бизнесът не вярва на съда, но не познава арбитража, отбелязва "Сега". Едва 16,7% от представителите на бизнеса смятат, че вероятността един спор да бъде решен справедливо от съда е голяма. Това сочи изследване, поръчано от Центъра за икономическо развитие.
7% от анкетираните са на мнение, че търговското съдопроизводство е ефективно, 2,8% го намират за бързо, а 5,3% - за прозрачно. Сега само 15% от предприемачите познават механизмите на арбитража.