Р еакцията в Близкия изток в дните след атентатите в САЩ на 11 септември, обобщена от "Асошиейтед прес":
В БЛИЗКИЯ ИЗТОК:
Бахрейн: Принцът шейх Салман бин Хамад Ал Халифа заклейми атаките като каза, че "те в никакъв случай не могат да бъдат оправдани". Държавата, която е домакин на базата на Пети американски флот, поддържа тесни връзки със Съединените щати. Затова шейхът заяви, че "във време на нужда ще застанем до нашите приятели", макар страната да не е получила официална молба за това от САЩ.
Египет: Президентът Хосни Мубарак окачестви атаките като "ужасни и невъобразими" и каза още, че те са "довели до гибелта на много невинни граждани". Освен това Мубарак повтори призива си да се проведе международна конференция за борбата с тероризма. Външният министър Ахмед Махер от своя страна многократно заяви, че Египет ще окаже пълно съдействие на САЩ в разследването.
Израел: Президентът Буш оказа натиск върху Израел за започването на мирни преговори с палестинците с оглед на усилията на САЩ да изградят световна антитерористична коалиция с участието на арабските държави. Премиерът Ариел Шарон сравни палестинския лидер Ясер Арафат с Осама бин Ладен и заяви, че ще позволи такива преговори на високо равнище само след 48 часа без насилие. Няколко дни след терористичните актове в САЩ Шарон каза, че страната му е поканена да се присъедини към коалицията против тероризма и предлага военна и разузнавателна помощ на Съединените щати.
Ирак: Декларира, че атаките от 11 септември са следствие от агресивната политика на САЩ и че американците трябва да почувстват и да се поучат от болката, която са причинявали на други народи, включително на иракчаните и палестинците. Саддам Хюсеин призова Съединените щати да действат в отговор на атаките по-скоро с разум, отколкото със сила.
Иран: Страната, която е противник на талибанския режим в Афганистан, затвори над 900-километровата си граница, за да предотврати преминаването на бежанци в навечерието на американския ответен удар. Държавният департамент на САЩ обяви, че обмисля да покани страната в международната коалиция против тероризма, но Иран не отговори дали ще се присъедини.
Йемен: Външният министър Абубакр ал-Кирби заяви, че страната му не приема терора "и Йемен ще съдейства в битката с тероризма". Страната заяви и желанието си да се присъедини към световната коалиция, но само ако тя е под егидата на междунаронна организация като ООН.
Йордания:Затегна охранителните мерки около американските и израелските посолства и дипломатически резиденции. Правителственото антитерористично звено, което през последното десетилетие разкри няколко терористични "клетки" в кралството, предложи на американските власти да им предостави най-новите си разузнавателни сведения за мрежи на терористите.
Катар: Три дни след атентатите външният министър шейх Хамад бин Ясим бин Ябр Ал Тхани заяви в телефонен разговор с американския държавен секретар Колин Пауъл, че Катар заклеймява атаките и желае да помогне в битката с тероризма. Страната обаче не е уточнила дали би се присъединила към антитерористичната коалиция.
Кипър: Президентът Глафкос Клиридис изрази подкрепата си за действия против терористите, но правителството направи формален протест пред Съединените щати заради твърдение на бившия командващ на НАТО ген. Уесли Кларк, че Кипър дава подслон на терористи и го опроверга с думите, че това е "абсолютно неоснователно и не отговаря на истината и действителните факти.
Кувейт: Министърът на отбраната шейх Джабер Мубарак Ал Сабах декларира, че страната ще работи "ръка за ръка" с Вашингтон, за да елиминира тероризма. Политически влиятелните мюсюлмански фундаменталистки групи също заклеймиха атаките, но добавиха, че светът не бива да забравя "страданията на нашите палестински братя в резултат на еврейския тероризъм".
Ливан: Атаките бяха заклеймени на различни нива, от президента Емил Лахуд до лидерите на политически и религиозни формации. Премиерът Рафик Харири обяви в деня след атентатите, че ще подкрепи лично действията на САЩ срещу подбудителите. Групировката Хизбула от своя страна изрази съжалението си за човешките загуби, но предупреди срещу "използването на нападенията като предлог за агресивни и терористични действия срещу извършителите на агресивни и терористични действия".
Обединените арабски емирства: Страната също заклейми атаките, предложи помощ на САЩ в борбата с тероризма и предприе разследване, за да изясни дали гражданинът на ОАЕ Марван Алшехи е същият човек, за когото германската полиция обяви, че е сред 19-те извършители на атентатите. Президентът шейх Зайед бин Султан Ал Нахиан предупреди в писмо посланиците на натовските държави, че без разрешаване на конфликта в Близкия изток тероризмът не може да бъде преборен.
Оман: Лидерът на страната султан Кабус заклейми нападенията и заяви, че страната му ще застане "редом" до Съединените щати в битката с тероризма. В изявление на външното министерство се казва, че страната е готова да сътрудничи в усилията на САЩ, но не се уточнява какъв вид сътрудничество ще предложи.
Саудитска Арабия: Обяви, че ще сътрудничи изцяло със Съединените щати в разследването на атаките и ги заклейми, но допусна, че донякъде са и резултат от американската външна политика, по-специално в Близкия изток.
Отзвукът в Близкия изток на терористичните актове в Ню Йорк и Вашингтон
Реакцията в Близкия изток в дните след атентатите в САЩ на 11 септември, обобщена от "Асошиейтед прес": В БЛИЗКИЯ ИЗТОК:
25 септември 2001, 18:49
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!