П очват да строят "Бургас-Алекснадруполис" е заглавието, под което българският печат съобщава за вчерашната среща на президентите Първанови Путин и гръцкия премиер Караманлис в Атина.
В някои публикации новината за вероятното реално начало на бавения 13 години проект обаче е изместена от коментар на изявлението на руския президент. Българските кореспонденти тълкуват думите му като пряка подкрепа за Георги Първанов в предстоящиоте президенттски избори.
"24 часа" напомня, че Първанов е възстановил контактите с Кремъл, замряли след 1989 г. и информира, че българският държавен глава е представил на Путин новия наш посланик в Москва, който още не е връчил акредитивни писма - бизнесменът Пламен Грозданов.
"Труд" подчертава, че проектът предвижда създаване и на ново, допълнително трасе през България, Македония и Албания до пристанищата Вльора и Дуръс на Адриатическо море, което ще позволи допълнително транспортиране на петрол от черноморските пристанища към пазарите в Европа, САЩ и Азиатско-Тихоокеанския регион.
А според "Дневник" руснаците говорят, че към 2009-2010 г. нефтът трябва да потече по тръбата, но още не е ясно дали ще получат искания контрол над съоръжението и доставките за него. Смешно малките в нефтопроводната индустрия 280 километра между българския и гръцкия порт остават задръстени с много амбиции, неясноти и проблеми. Кой и как гарантира доставките и ще изчислява тарифите за пренос, кой ще е оператор, къде точно ще отиват приходите от транзита...
В редакционен коментар "Дневник" подчертава, че
президентът Първанов е длъжен да внимава какво подписва и кому какво обещава.
"Няма спор, че една поредна среща с Путин е добре дошла за имиджа му, особено посред предизборна кампания. Но за половин година Бургас - Александруполис незабелязано се превърна в амбициозна част от руската геополитическа енергийна офанзива и претърпя сериозни вътрешни размествания. "Лукойл" бе изместена от държавни монополисти като "Газпром" и "Транснефт", координаторът на проекта ТНК-ВР зае изчаквателна позиция, а заявилата интерес американска "Шеврон" заплаши, че може и да се оттегли. В допълнение натежа и конкуренцията на алтернативи като НАБУКО и Бургас - Вльора, от които живо се интересуват ЕС и САЩ. Така че е добре в София да не се вика "Хоп!", преди да се разбере в чии прегръдки скачаме", пише "Дневник".
В оценките на другите вестници за декларацията от Атина се акцентира върху факта, че Русия не е поставила никакви условия, но се добавя информацията , че Москва ще контролира поне 51% от бъдещата компания, а България и Гърция ще си поделят останалите 49%. Правителството на Станишев очаква приходът от таксите за транзитен пренос на петрол да е 30-50 млн. Евро годишно.
Гръцките вестници наричат резултатът от Атина "историческа договореност"
и акцентират върху агресивната политика на Владимир Путин.
Авторитетният "Вима" пише, че "царят" на Русия е донесъл петролопровод, но е пласирал и оръжие". В редакционен коментар, озаглавен "Руска рулетка", вестникът отбелязва, че вчера "Гърция е предвкусила от оформилото се напрежение в геополитическата игра между руснаци и американци".
"Нещата са ясни, Путин иска да направи от Русия силна и безспорна енергийна сила и затова носи подаръци и търси подкрепа. Американците реагират и недоволстват, тъй като всичко това рефлектира върху техните интереси. Дори традиционен съюзник на САЩ като Гърция гледа накриво. Какво ли още ни очаква?", коментира "Вима".
"Путин дава газ и настъпва през Гърция, дойде, видя и остави списък с оръжие", пише "Елефтеротипия". Вестникът посочва, че "подетият от Москва руски шах, в който на гръцкото пристанище Александруполис е отредена ролята на възлова пешка, е предизвикал гняв във Вашингтон. Външният министър Дора Бакояни ще трябва да докладва за всичко това на 27 септември във Вашингтон".
Следващият ход на руснаците щял да бъде да създадат т. нар. южна дъга за пренос на природен газ, която да заобикаля Украйна.
"Мамутско споразумение с риск за Егейско море", пише в. "Та неа" и цитира организацията "Грийнпийс", която предупреждава, че петролните танкери крият опасност за замърсяването на Егейско море".
"Ураганът Путин в Европа, ултиматум на София за петролопровода, бизнес в енергетиката и оръжията", под тези заглавия в. "Етнос" коментира вчерашната среща в Атина, като акцентира на демонстрирания от Путин оръжеен интерес към Гърция. Става дума за предложени руски оферти за покупка и съвместно производство на различни видове руска бойна техника.
"След 13 години американски пречки и протакания за петролопровода Бургас-Александруполис, Путин заби клин в енергетиката", пише в заглавие в. "Елефтери ора".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!