Доста по-интересна обаче е друга статия на вътрешните страници на вестника, озаглавена: "Отвличанията на хора са сериозен удар по усилията за възстановяване". Според "Гардиън" отвличането на чужденци в Ирак показва, че кризата се задълбочава. Вестникът посочва, че около 40 души от 12 националности са похитени, като вчера френската телевизия е съобщила и името на журналиста Александър Йорданов, последна засега жертва на похитителите.
Изброявайки отделните страни, които съветват гражданите си да напуснат Ирак, вестникът стига и до България. Около 15 български войници, разположени във взривоопасната Кербала, вече поискаха, ако е възможно, да се върнат у дома - знак за засилващото се недоволство сред войските за условията в Ирак, пише "Гардиън". В понеделник роднини на войниците поискаха от президента Георги Първанов 450-членният български контингент да бъде изтеглен от града, където миналата седмица редовно бе обект на нападения от бойците на шиитския духовник Моктада Садр, продължава вестникът.
В подобен дух звучат и други статии в днешната британска преса. "Кризата със заложниците в Ирак внася разкол в коалицията", пише на първа страница "Файненшъл таймс". Отвличанията бележат промяна в тактиката на партизаните, които се ориентират към чужденци от страни членки на коалицията с по-малки войски, като искат тяхното изтегляне, пише вестникът.
"Великобритания и САЩ са разединени за политиката към Ирак" - това пък е водещата статия в "Дейли телеграф". Вестникът пише, че за пръв път служител на Пентагона е "свалил маската на сътрудничеството" между Белия дом и Уайтхол. Става дума за подалия преди 10 дни оставка Майкъл Рубин, който заявява, че британците определено не се интересуват от плановете на Белия дом за демократичен Ирак и действат прекалено меко срещу противниците на идеята.
Изпреварвайки обръщението към нацията на Джордж Буш през нощта, "Таймс" пише, че президентът подготвя американците за още убийства, отвличания и засади в Ирак в опит да не позволи на увеличаващите се жертви да угасят надеждите му за преизбиране. Вестникът обаче цитира последното проучване на общественото мнение на списание "Нюзуик", което показва, че 2/3 от американците са загрижени, че Ирак може да се превърне във втори Виетнам.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!