Парламентът прие общо обръщение на политиците към българския народ. В него се казва, че 125-годишнината от приемането на Търновската конституция е празник за всички български граждани, за всички институции, които имат дял в изграждането на държавността.
Днес българската държава, вярна на общочовешките ценности, е в състояние да отговори на новите повели на времето, се казва в обръщението. Процесите на интеграция към ЕС и НАТО ни изправят пред дълга да съхраним нашето национално самочувствие, достойнство и идентичност, е записано още в текста.
По повод годишнината Министерството на транспорта и съобщенията пусна пощенска марка в блок с номинална стойност 45 ст. и тираж 12 000, илюстрован пощенски плик с тираж 1630 бр. и специален пощенски печат. Автор на проектите е художничката Ивелина Велинова. Честванията са под патронажа на президента Георги Първанов и почетното председателство на парламентарния шеф проф. Огнян Герджиков и министър-председателя Симеон Сакскобургготски.
Новият прочит на идеите на създателите на Търновската конституция означава, че е необходима здрава, силна и добре уредена държава, каза в тържественото си слово пред депутатите днес Георги Първанов. Силна държава не означава силова и подтискаща, а такава, която да е в услуга на гражданите и да защитава тяхното достойнство, собственост и живот с ясни и работещи правила, добави държавният глава.
Президентът призова да не се забравя, че социалната държава е заложена в съвременната конституция, а през последните 12 години сериозно е накърняван социалният характер на държавата и са нарушавани основни права на гражданите - на труд, достойни доходи, образование и здравеопазване. Георги Първанов подчерта още, че силна държава означава утвърждаване на нова политическа култура на диалог и управление чрез максимално съгласие.
Премиерът Симеон Сакскобургготски от своя страна заяви, че парламентът и останалите институции трябва да предприемат всичко възможно за промени в конституцията, които са задължителни преди приемането ни в ЕС. Министърът на правосъдието Антон Станков отбеляза, че българските граждани очакват и се нуждаят от справедлива и бърза правораздавателна система.
Честванията започнаха още вчера с откриване на представителна документална изложба в Народното събрание под наслов "Воля за съзидание". Тя бе представена от Атанас Атанасов, председател на Главно управление на архивите при Министерския съвет, и в събота, от 9 до 17 ч., ще може да бъде разглеждана свободно от граждани.
В експозицията са включени ценни оригинали на протоколите от закриването на Учредителното събрание и на Търновската конституция. Има доклади и донесения на дипломатическите представители на Русия, Англия, Франция и Австро-Унгария в България, които показват отношението на Великите сили към подготовката, откриването и хода на Учредителното събрание, към актовете на Съединението, независимостта и провъзгласяването на независимостта.
Показани са и документи за изграждане на българските държавни институции и дейността им в първите години след тяхното създаване. В изложбата са включени оригиналите на Търновската конституция, на т.нар. "сребърна" конституция от 1911 г., на Манифеста за независимостта на България, международни договори на България, укази, закони, кореспонденция и снимки, общо над 300 документа.
За експозицията са използвани оригинали и копия от Централния държавен архив, Държавния архив-София, Народната библиотека, Църковно-историческия и архивен институт при Българската патриаршия. Експонатите са подредени в осем раздела в северното и южното фоайе на парламента.
Отделно в Клуба на народния представител са показани портрети на първите държавни глави след 1879 г., на политици и държавници, които полагат основите на възстановената българска държавност. Сред авторите на живописните портрети са Ярослав Вешин, Никола Михайлов, Ценко Бояджиев, Дечко Узунов, Борис Митов, Иван Балакчиев. Сбирката е предоставена от НИМ и част от портретите се излагат за първи път.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!