"Монитор" отбелязва, че мотивите за решението са нарушения от 2001-ва. "Новинар" нарича решението "преврат в БНТ". "Сега" и "Дума" акцентират, че заради това уволнение СЕМ се е разцепил. "СЕМ свали генералния директор на БНТ. Засега" е заглавието от първа страница на "Дневник".
Въпреки че всички издания съобщават официалните мотиви, няма единодушие във версиите защо уволнението все пак става факт. Според "Монитор" истинската причина е договорът с "Видео интернешънъл" за рекламата на националната медия. "Новинар" обаче твърди, че проблемът е в развалянето на отношенията между Гоцев и Кеворк Кеворкян. Договорът на предаването "Всяка неделя" изтича този месец. "Дневник" цитира посочения за изпълняващ длъжността Борислав Геронтиев, че няма основания този договор да не бъде продължен.
Всички вестници публикуват и интервюта с Гоцев, в които той развива тезата, че е първият директор на телевизията, отстранен не по политически, а по икономически причини. Гоцев обяснява, че ще обжалва решението и ще се върне на работа до изтичането на мандата си догодина. Пред "Новинар" той прогнозира още, че след като атакува решението на СЕМ Страсбург ще отвори отново глава "Медии". За стила му говори следният отговор на въпроса дали е сигурен, че ще се върне: "Може и на бял слон, но ще се върна."
Една от сериозните теми за анализ в днешната българска преса са демографските тенденции в страната. Тези анализи се оснавават на данни от НСИ и "Дневник" изчислява, че до 15 години делът на пенсионерите ще е двойно по-голям, отколкото сега. В редакционния си коментар изданието припомня, че и сегашното съотношение 1:1 не е обнадеждаващо и пише: "Диспропорциите може да се променят едва когато институциите най-после произведат отсъстващата днес визия и демографска стратегия."
"Сега" прави преглед на материалите по темата "емиграция" в печатни издания на различни европейски държави и стига до извода, че ЕС е снизходителен към имигрантите, когато плащат данъци и пълнят пенсионните му фондове, но налага строг контрол при ползването на социални помощи. Изданието цитира данни от проучване на Евробарометър, според които 56% от анкетираните жители на страни членки са съгласни да бъдат приемани хора, които генерират данъци.
"Сега" цитира и данни на "Икономист", според които осигурените от имигрантите данъци във Великобритания надхвърлят стойността на ползваните от тях услуги, като здравеопазване и образование, с 2,5 млрд. лири. Заключението на анализа е, че най-големият проблем остава за страните, откъдето произхождат емигрантите, защото те губят голяма част от образованото си население.
Тълкуването, което "Труд" дава на демографската статистика, е с обратна логика. Под заглавие "Европейците ще искат да са българи" вестникът цитира представител на НСИ, според когото през периода 2010-2012 г. броят на заселващите се в страната чужденци ще изпревари броя на емигриращите българи. Обяснението е, че и занапред животът в България ще остава по-евтин.
"24 часа" публикува социологическо изследване, което според изданието показва, че работодателите в страната търсят лоялни, а не образовани хора. Данните показали, че компютърните умения и владеенето на чужди езици не са сред приоритетите, а образованието е на шесто място сред посочените критерии.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!