Н ай-малко 10 години лишаване от свобода за шофьора Илия Измирлиев, управлявал падналия в река Лим автобус поиска прокурорът по делото за катастрофата, което бе подновено в Окръжния съд във Велико Търново.
Според представителя на обвинението Емил Денев по делото категорично е доказано, че на 4 април 2004 г. около 20,10 ч. на прав участък от пътя от Биело поле към Приеполе автобусът е завил рязко и паднал в река Лим като резултат от действията на Измирлиев.
Шофьорът е виновен за предизвикано по непредпазливост пътно-транспортно произшествие, довело до удавяне на 12 деца, каза прокурорът и оцени деянието като "особено тежък случай", заради което поиска наказание над средното предвидено в закона - от пет до 15 години затвор.
Съдът наложи възбрана върху 14 имота на фирмата превозвач "Пампорово" АД като обезпечение по гражданските искове за общо 1,2 млн. лева, предявени от родителите на 12-те загинали деца, информира още БНР.
Пострадалите семейства съобщиха, че след приключване на наказателното дело за катастрофата, ще заведат граждански дела срещу четирите учителки, организирали трагично завършилата великденска екскурзия.
На преподавателките трябва да бъде търсена отговорност за бездействие при спасяването на децата от потъналия в река Лим автобус, смятат близките на жертвите
Междувременно състав на Софийския градски съд (СГС) отново отказа да върне за доразследване делото за дискотека "Индиго", поискано от защитата на обвиняемите.
На 21 декември 2001 г. на стълбището на заведението загинаха от притискане и задушаване седем деца на възраст между 10 и 14 години.
Обвиняеми по делото са Анри Силаги, Красимир Илиев, Ангел Николов, Георги Василев, ексшефът на агенцията по младежта и спорта Цвятко Барчовски и бившият главен архитект на София Стоян Янев.
В мотивите на СГС за отказа се казва, че има допуснати процесуални нарушения в досъдебното производство, но тъй като два съдебни състава досега са отказали да върнат делото, този ще постъпи по същия начин.
Един от защитниците - адвокат Даниела Доковска, бе категорична, че не може решение на съда да се позовава на друго решение на предишен състав.
"Разглеждането занапред на делото се превръща в процесуална безмислица. Всички състави на СГС и Върховния касационен съд (ВКС) досега са постановявали, че има нарушение и обвиняемите не разбират в какво са обвинени", посочи тя.
По думите й обвинителният акт е неясно написан; не е описано какви задължения не са спазили обвиняемите. От прокуратурата обаче смятат,
че обвинителният акт не страда от нарушения и че са се съобразили с указанията на ВКС.
По поредното искане за прекратяване на процеса и връщане на делото, което бе направено днес, съдия Антон Станков ще се произнесе утре.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!