Две експлозии през пет минути избухнаха днес в столицата на Индонезия Джакарта до хотелите "Риц-Карлтън" и "Мариот", в които отсядат главно чужденци.
При експлозиите, станали малко преди 8 ч. местно време (3ч. наше време) в двата хотела са убити общо осем души, четирима от които чужденци, а ранените са повече от 60.
Напълно е разрушена фасадата на хотел "Риц".
Двама атентатори-камикадзе стоят в основата на двата атентата,
съобщи Бамбанг Хендарсо Данури, началник на националната полиция на Индонезия.
В хотел "Риц-Карлтън" трябваше да отседне и капитанът на българския национален отбор по футбол Димитър Бербатов, заедно с отбора на "Манчестър Юнайтед". Турнето на "Юнайтед" в Индонезия обаче няма да се състои заради атентатите.
Малко след взривовете в двата хотела близо до търговски център в северната част на Джакарта избухна лек автомобил.
При експлозията, станала близо до гише за плащане на пътни такси, са загинали двама души. По-късно полицията уточни, че става дума за инцидент, причинен от техническа неизправност на автомобила.
Анализ на събраните доказателства и улики на мястото на взривовете показвал, че атентатите са извършени в кафенето на хотел "Мариот" и в ресторанта на хотел "Риц-Карлтън".
Влизането на автомобили на територията на хотелските комплекси се разрешава само след внимателен оглед.
Всички хора, които влизат в хотелите, минават през детектор за метал и взривни вещества.
В кафенето на "Мариот" атентатор камикадзе влязъл, като се представил за клиент на хотела и така преодолял охраната. После той взривил бомбата, която носел и убил седем души.
Няколко минути по-късно същият сценарий се повторил в ресторанта на "Риц-Карлтън". Там охранителни камери показали, че мъж влиза в ресторанта с леко неуверена походка точно преди взрива. Той носел чанта и куфар.
Президентът на Индонезия Сусило Бабмаг Юдхойоно заяви, че нападенията са извършени от терористична група и обеща, че извършителите ще бъдат заловени. Той определи атентатите като жестоко деяние.
Нападенията слагат
край на четиригодишния климат на сигурност, който цареше в Джакарта,
отбелязва Франс прес.
През последните години Индонезия, главно столицата й, успя да възвърне репутацията си на сигурна държава.
В началото XXI век страната загуби тази репутация заради серия от нападения. Най-кървавото от тях беше бомбеният атентат на остров Бали през октомври 2002 г., в който загинаха 202 души, главно туристи.
Година по-късно, през август 2003 г. хотел "Мариот" отново стана обект на терористичен акт. Този път при нападение с кола бомба срещу хотела бяха убити 12 души.
През септември 2004 г. в Джакарта имаше атентат с кола бомба срещу посолството на Австралия. При това нападение загинаха 10 души.
След това Джакарта вече не беше мишена на нападения. Но в Индонезия имаше още няколко кървави атентата. През май 2005 г. при нападение срещу пазар на остров Сулавеси загинаха 22 души.
През октомври 2005 г. отново на остров Бали при троен самоубийствен атентат загинаха повече от 20 души.
Тази серия от нападения се приписва на ислямистката организация Джамаа исламия, припомня Франс прес. Терористичната организация, създадена през 1993 г., си е поставила за цел създаването на ислямистка държава в Югоизточна Азия, която да включва Индонезия, Сингапур, Бруней, южната част на Филипините и южната част на Тайланд.
Стотици членове на организацията бяха заловени, но не й лидерите й, като Нурдин Мохамад Топ, смятан за мозъка на атентатите на остров Бали от 2002 и 2005 г. и за нападението срещу "Мариот" в Джакарта от 2003 г.
Според индонезийски експерти в борбата с тероризма Топ стои и зад днешните атентати. Смята се, че той разполага сега със своя лична терористична клетка в рамките на Джамаа исламия.
Днешните нападения станаха в момент, когато президентът на страната празнуваше преизбирането си за държавен глава на 8 юли. Тогава той беше подкрепен от голямо мнозинство от жителите на Индонезия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!