Поводът е, че през настоящата учебна година отново бе подобрен рекордът за успешно положени изпити за средно образование - 96%. Увеличен е и процентът на отличните оценки - 22,4% срещу 21,6% миналата година.
Вместо обаче да са във възторг от тези факти, вестниците ги коментират като илюстрация на девалвиращите критерии в образованието.
Във фокуса на обществения дебат са обвиненията, че критериите за изпитите са нагодени така, че "никой да не пропадне", пише "Гардиън".
"Таймс" съветва преподавателите да въведат нова оценка - А*, която да e повече от досегашната най-висока (А) и да отличава наистина талантливите от просто успешно покриващите изискванията.
"Индипендънт" остава верен на либерализма си и коментира, че проблемът дали изпитите са направени по-лесни остава дискусионен, но той не бива да засенчва факта, че през 2004-та учениците са се представили по-добре, отколкото през 2003-та. "Браво на тях", заключава "Индипендънт".
"Файнаншъл таймс" публикува коментар от Куентин Пийл, озаглавен "Неправилният начин да се промени светът", в който се критикува новата стратегия за използването на американски войски зад граница, обявена от преиздента Буш.
"Дилемата на единствената останала свръхсила в света е кога и как да се намесва, без да предизвика влошаване на повода за намеса. Чрез самия акт на намеса, било то военна (както в Ирак), или политическа (както подкрепата за противниците на Уго Чавес във Венецуела) САЩ обикновено предизвикват съпротива, главно заради огромната си мощ.
Дори да не иска да се държи като имперска сила, Америка е обречена да бъде възприемана като такава и рядко устоява на изкушението да се държи като такава", пише Куентин Пийл.
"Таймс" от своя страна публикува репортаж за опозицията в Казахстан, където лидер на основната опозиционна партия е дъщерята на президента Нурсултан Назарбаев.
40-годишната Дарига Назарбаева е политолог, оперна певица и собственик на най-голямата медийна компания в страната.
Политическото й кредо, цитирано от "Таймс", е просто: "Ние не се страхуваме да критикуваме представители на държавната власт, които работят лошо или не слушат президента."
"Изглежда президентът Назарбаев и други средноазиатски държавни ръководители се вдъхновяват от примера на покойния азербайджански лидер Гайдар Алиев, който предаде властта на сина си. Говори се, че президентът на Узбекистан Ислам Каримов се готви да направи същото с дъщеря си Гюлнара", пише "Таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!