Предстоящата на 17 и 18 януари визита на руския президент Владимир Путин в България е най-коментираната тема в печата днес.
"Трудни 2 дни с Русия", предрича "24 часа". Сред приоритетните споразумения, които се очаква да се подпишат по време на визитата, са споразумението за създаването на проектна компания за строителство на тръбопровода Бургас-Александруполис, договорът за изграждане на АЕЦ "Белене" и документът за създаване на пряка фериботна връзка между Варна и руското пристанище Кавказ.
Има надежда по време на визитата да успеем да завършим преговорите и по газовия "Южен поток", пише вестникът, като цитира външния министър Калфин.
"24 часа" допълва, че в сферата на добрите намерения е по време на посещението Първанов и Путин да сложат край на свадата "Калашников" и да се разберат завинаги по всички руски оръжейни лицензи.
"Сега" пише, че преговорите по стратегически най-важният и потенциално най-печеливш за България договор - за газопровода "Южен поток", ще се водят до последния момент.
Твърде вероятно е пред погледите на президентите Путин и Първанов да се подпише само план за действие за изграждането на газопровода, в който да се очертае график със срокове, допълва изданието.
В материал "Дисиденти в тъмносиньо" "Сега" коментира подготвяния протест на ДСБ срещу визитата на Путин.
"Що ще ДСБ в тези протести, Русия, колкото и да се опитваме да твърдим друго, ще си остане велика сила, щем не щем, докато съществуваме, трябва да поддържаме взаимоотношения с нея", пише авторът.
"4000 руски специалисти идват за АЕЦ "Белене" и нефтопровода", казва пред "Сега" зам.-министърът на външните работи Милен Керемедчиев. Той очаква да има 10-12 до 15 % ръст на руските туристи, които ще дойдат в България през зимния период.
"Дневник" публикува интервю с кап. Иван Иванов, бивш зам.-началник на Държавната инспекция по корабоплаване, участвал в 3 от проучванията за морските съоръжения, свързани с петролопровода Бургас-Александруполис.
"Избран е опасен за Бургаския залив вариант за петролопровода до Гърция", твърди Иванов. Не може да не ни плаши, че се очаква през Бургаския залив да преминават 2 тръбопровода, а само за "Бургас-Александруполис се говори за 35-50 млн. т нефт годишно, казва той.
"Отношенията ни с Русия тънат в мъгла", коментира пред "Труд" социологът проф. Георги Фотев.
"За мен има две Русии ? едната, "голямата" Русия е на Тургенев, Достоевски, Толстой, Иван , Булгаков, Чайковски, на Сахаров и Солженицин. Втората е на едни от най-големите сатрапи на човечеството - на Ленин, Сталин, Брежнев, Андропов, Черненко, заявява той. Когато у нас се обявява Година на Русия, искам да разбера какви цели си поставяме", допълва Фотев.
"Кремиковци" срещу "Митал", е челното заглавие на "Труд". Собственикът на "Кремиковци" Прамод Митал да бъде отстранен от завода, иначе работниците от комбината ще излязат на стачка - такъв ултиматум поставили вчера от синдиката "Подкрепа" в писма до премиера Станишев, главния прокурор и министъра на икономиката.
От "Подкрепа" искат отстраняването на индийския собственик, защото бил неплатежоспособен и не изпълнявал договорените инвестиции в областта на екологията и условията на труд.
"Не можем да дадем 250 млн. за млякото", посочва пред "24 часа" министърът на земеделието Нихат Кабил.
"Ако увеличим драстично парите за фермерите, ЕС ще ни глоби. Първата опция, която имаме, са 22 млн. лева в 3 посоки на подпомагане - на качественото мляко, на животните в националния генофонд и на т.нар. контролирана част от популацията, това е сумата в трите направления с максималното завишение от 20 на сто", обяснява Кабил.
"Премиерът загатна за промени в кабинета", пише "Сега". Според изданието премиерът Сергей Станишев е намекнал за предстоящи структурни промени в кабинета в речта си при откриването на новия парламентарен сезон. Според Станишев няма икономически и политически предпоставки за предсрочни парламентарни избори.
Повечето вестници не се занимават с пъ рвия ден в парламента след дългата ваканция, а акцентират върху новите правила за движение на журналистите в сградата на Народното събрание.
"Репортерите отделени вдясно с червен синджир", съобщава "24 часа". "Стандарт" допълва, че депутатите щели да вкарват свои гости в парламента само след писмена заявка, одобрена от началника на кабинета на Пирински. Според вестника реформите предизвикали гнева не само на медиите, но и на депутатите.
Темата е основна за "Дума" - челното заглавие на вестника е "Желязна завеса в парламента".
"Управленската програма - нови реформи със стари идеи", така "Дневник" оценява речта на министър-председателя Станишев пред депутатите. Актуализираната управленска програма на кабинета за 2008-2009 г. има 4 приоритета - подобряване на качеството на живот, на бизнес климата, образование и обучение, ориентирано към икономика на знанието, осигуряване на равен достъп и повишено качество на здравеопазването, съобщава изданието.
"Кога да чакаме искра между СДС и Борисов", под гова заглавие в "24 часа" социологът Мира Янова пише: "Да се помири с политическата хегемония на ГЕРБ отдавна бе нужният прагматичен ход за СДС, това може да даде реален шанс на СДС да влезе в управлението и да гарантира политическо обновление чрез радикална смяна на политическите актьори".
"Кметове ще продават болници с референдум", казва пред "Стандарт" здравният министър Гайдарски.
"Нито една болница няма да бъде закрита, искаме само да се вдигне мораториумът върху приватизацията на здравните заведения и публично-частното партньорство, обяснява той. Оттук нататък местната власт трябва да прецени дали една болница обслужва добре населението, дали е по-добре да бъде приватизирана. Кметовете и общинските съвети могат да направят референдум и да попитат хората искат ли да остане тази болница", обяснява министърът.
"Безконтролен бизнес с хранителни добавки", предупреждава "Пари". У нас хранителните добавки са около 10 000 вида, за съжаление системата за контрол не позволява да се гарантира здравето, както и добросъвестното използване на тези продукти, пише изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!