Въпреки настойчивите подканяния на премиера Сакскобургготски: "Гледайте позитивното", българинът в голямото си мнозинство продължава да е краен скептик.
В таблицата "Задоволство от живота" България заема последното място. Само 31% от българите са доволни, над нас са румънците с 40%. 85% от словенците харесват живота си, 83% от малтийците, 82% от кипърците, 69% от турците. Словаците и унгарците са с 54%. Средно за 15-те членки на ЕС доволните са 79%, а средно за 13-те кандидатки - 60%. Изследването е правено през октомври-ноември 2003 г.
Българите са на последно място в класацията как оценяват живота си в сравнение с преди 5 години. Само 13% смятат, че положението в страната е по-добро, отколкото преди 5 години, а 50% отговарят, че то е по- лошо. На другия край на таблицата е Турция, където въпреки жертвите и щетите от земетресението преди 3 години 46% казват, че положението е по-добро.
Следват Кипър с 42%, Словения - 33%, Естония - 32%, и т. н. Българите сме на предпоследно място и по оптимизъм за следващите 5 години - 35% очакват положението да се подобри. По песимизъм само словаците с 33% ни доближават. Най-големи оптимисти за бъдещето са турците с 51% и румънците - 50% .
България е на предпоследно място по доверие в институциите - правителство, парламент, граждански организации и партии. Само 19% от българите са отговорили, че им имат доверие, срещу 56% в Кипър, 44% в Малта, 41% в Турция, 38% в Естония, 32% в Унгария, 30% в Румъния и Латвия, 28% в Словения, 26% в Литва, 23% в Словакия. Най-малко доверие в институциите имат поляците - 15%.
България заема трето място отзад напред за степента на удовлетворение от нивото на демокрацията. 22% от българите са доволни от нашата демокрация, срещу 73% за все още разделения остров Кипър, 60% за Малта, 50% за Словения, 41% за Чехия и т. н. Най-малко доверие в демокрацията си изпитват словаците - 17%, и румънците - 21%.
Много любопитни са резултатите на въпроса: "На кои три институции имате най-голямо доверие?". Българите са отговорили: ЕС, армията, ООН. Румъния: църквата, армията, ЕС. Полша: благотворителните обществени организации, армията, ООН. Чехия: ООН, благотворителните обществени организации, ЕС. Унгария: ООН, ЕС, полицията. Турция: армията, полицията, съдебната система. От всички институции в 13-те кандидатки с най-висока степен на доверие е армията. На второ място по доверие е ЕС, на трето - ООН.
България се оказва страната кандидатка, където най-малко се четат вестници. Само 15% четат вестници всеки ден срещу 43% унгарци, 32% естонци и 28% словенци. Даже румънците ни изпреварват със 17%.
Значително място в изследването е отделено на начина, по който в страните кандидатки оценяват ролята на САЩ в света. Само в една държава - Румъния - има преобладаващо мнение (61%), че САЩ играят по-скоро положителна роля за световния мир. За България този процент е 25% и е много близък до средното възприятие в 15-те страни от ЕС - 27%. Като цяло кандидатките имат по-голямо доверие за положителната роля на САЩ за световния мир в сравнение със страните членки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!