Първият български национален ТЕТРА оператор дължи на държавата над 500 000 лв.
Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) отне и двете издадени до момента лицензии за осъществяване на далекосъобщения чрез национална обществена безжична мобилна мрежа по стандарта ТЕТРА. Това означава, че двете компании - ПроУейв ЕАД и Кан ЕООД - няма да имат право да кандидатстват за такъв лиценз през следващата една година. Това е минималното наказание според Закона за далекосъобщения, който предвижда такава забрана за срок от една до три години. Запознати обаче коментираха, че едва ли двете компании ще поискат отново да развиват такъв бизнес. Източници от КРС уточниха, че процедурата по отнемане на лиценза е продължила няколко месеца и двете фирми са имали достатъчно време да реагират.
Причината за отнемането на лицензиите е в огромните дългове на двете фирми, натрупани от неплатени такси за използване на ограничен честотен ресурс. Първият в България национален оператор по стандарта ТЕТРА - ПроУейв ЕАД, е задлъжняла с над 500 хиляди лева, а лицензираната през 2006 година фирма КАН ЕООД дължи около 380 хиляди лева, включително и първоначалната такса, уточняват от комисията. Сумите ще бъдат събрани от Агенцията за държавни вземания. И двете фирми могат да обжалват решението на КРС пред Върховния Административен съд.
Предстои КРС да направи проучване на интереса към развиване на бизнес с ТЕТРА комуникации, след което ще бъде решено какво ще се прави със свободния честотен ресурс.
Далекосъобщителната безжична мрежа по стандарта ТЕТРА е създадена за бърза комуникация, предаване на данни и изображения за нуждите на корпоративни бизнес клиенти и при работа в екстремни и кризисни ситуации. Отличава се с надеждна защита на предаваната информация и оптимизиране на разходите за поддръжка.
Припомняме, че ПроУейв стартира своите услуги през октомври 2006 г. Според източници на IDG.BG компанията е имала един подписан договор за ТЕТРА услуги и 19 потвърдени писма за намерения. Както вече писахме, през последните месеци бяха в ход преговори за закупуване на ПроУейв между собствениците на оператора и италианската компания Селекс, но до сделка не се стигна, въпреки че кандидатът за купувач е предложил да плати дълговете на ПроУейв към държавата.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!