Междувременно американският президент Джордж Буш обяви извънредно положение в щатите Тексас и Луизиана и отпусна федерални средства, които да се използват при разчистването след трагедията с космическата совалка. В изявлението си Буш посочи, че възникналите извънредни условия в някои райони на Тексас и Луизиана са достатъчно тежки и мащабни, за да оправдаят обявяването на извънредно положение.
Всичките седем астронавти на борда на совалката загинаха при разпадането й малко преди приземяването, при което потенциално токсични отломки бяха разпръснати по протежение на дълъг 190 км коридор в източен Тексас, припомня "Ройтерс". Десетки хора са потърсили болнична помощ, след като са били в съприкосновение с димящите отломки. Облак от пепел и метални частици е надвиснал над район от 160 км с предимно земеделски терени в Тексас и в съседна Луизиана. Още снощи НАСА предупреди отломките да не бъдат пипани поради опасност от токсична зараза заради горивото на совалката.
Совалката не притежава еквивалентна черна кутия, каквато има в самолетите. Изгорели са и много ключови доказателства, но от НАСА твърдят, че въпреки това ще открият причините за взрива.
След катастрофата на "Колумбия" САЩ разполагат с три совалки - "Атлантис", "Дискавъри" и "Индевър", отбелязва "Ройтерс".
На снимката (от ляво на дясно): седналите са командващият мисията Рик Д. Хъзбънд, астронавтката Калпана Чаула (индийка по рождение) и пилотът Уйлям Си Маккул; прави са астронавтите Дейвид М. Браун, Лоръл Б. Кларк и Майкъл П. Андерсън (специалисти). Последният вдясно е първият израелски астронавт Илан Рамон.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!