Много харесвам България, казва Марчин Вишниевски, стратег по развиващите се пазари в "Морган Стенли" в Лондон. Въпреки че лесно е пренебрегвана заради страни като Полша и Унгария, България сега е един от най-интересните нови пазари в Европа, смята Вишниевски, цитиран от "Уолстрийт джърнъл".
Мнението му подкрепя и Андрю Робъртс, анализатор в "Салъмън Смит Барни", който заявява, че на всички им допада икономическото развитие на България.
България въведе валутен борд преди четири години, като ограничи инфлацията до под 2% през 1998 г. в сравнение с 500% през 1997 г., припомня статията. Растежът на икономиката се е подобрил, но голямата полза за България е стабилизация на очакванията, подчертава Ан-Мари Гулп, старши икономист в Международния валутен фонд. Според нея всички харесват валутните бордове - от профсъюзите до бизнесмените. Бордовете са създадени така, че да предпазват от променливи курсове на чужди валути и системата не позволява на централните банки да печатат повече пари, без да разполагат с достатъчни количества стабилна валута.
Статията сравнява успеха на българския валутен борд с неуспеха на този в Аржентина, където доверието на инвеститорите драстично намалява и това забави икономиката. Ан-Мари Гулп смята, че между Аржентина и България има голяма разлика. Докато България провежда строга финансова политика, Аржентина редовно пренебрегва изискванията. Има опасност обаче, ако валутният борд в Аржентина се провали, това да повлияе на всички бордове, включително и на този в България.
Инвеститорската агенция "Муудис" обясни решението си да повиши рейтинга на България именно заради валутния борд и настоящата прогноза на агенцията е за стабилен растеж, но все още с рискове.
В подкрепа на българската икономическа трансформация, продължава статията, новите министри на икономиката и финансите в България са двама млади инвестиционни банкери, образовани в Америка. Инвеститорите харесват изявленията на министрите за присъединяване към НАТО и Европейския съюз и желанието им да развият капиталови пазари. Но новите министри тепърва ще се изпитват на политическата арена и според някои могат да загубят част от идеализма си, заключава статията в "Уолстрийт джърнъл".
За да научите повече за иконмическата програма на новото българско правителство посетете Икономическия форум за Югоизточна Европа 2001 (15-17 октомври, София), панел "Среща с българското правителство".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!