Т уристът е човек, който пътува с едничката цел "да види свят", само че според нас напоследък се наблюдава интересно явление: като че ли тази разновидност на homo sapiens е все повече на изчезване (ако не броим Далечния изток). Нормалният турист отстъпи място на друг вид - тематичния. Откъсването от ежедневната обстановка вече не е достатъчно и ако няма допълнителна тръпка, която да задоволява различни прищевки или увлечения, някак си не е интересно.
В България една от първите форми на тематичен туризъм беше виненият. Вярно, позакъсняхме, но то кога ли тук нещата са се случвали навреме? Първоначално понятието винен туризъм беше непознато в другите кътчета на страната освен в "Дамяница", но постепенно винарите осъзнаха, че тази форма на директен маркетинг може да бъде много доходоносна. Освен това представянето на място създава усещане за принадлежност и лоялност към марката. Въобще причините виненият туризъм да е толкова успешен и бързо развиващ се в света са много.
От известно време в българското винарство се забелязва силно раздвижване в две посоки: инвестиции в нови лозя и проекти за дегустационни зали. За съвсем кратко време стана ясно, че това е страшно печеливша дейност и макар първоначално отношението към него да беше като към необходимо зло, избите, и то главно новите изби, мислят все повече в тази посока.
Днес винени турове по договорка могат да бъдат организирани почти във всяка винарна. Вярно, че засега повече се използват думи и фрази като "първи стъпки", "намерения" и "бъдещи проекти", тоест винен туризъм в истинския смисъл все още се предлага на сравнително малко места, но поне основите са поставени.
Все повече се появяват сайтове на български изби, в които може да се резервира посещение. Такива са:
www.wine-cellar.dir.bg/tasting
www.todoroff-wines.com/framesetBG.htm
www.rosevalleywinery.com/main.htm
В страните по света с развит винен туризъм вече се предлагат интерактивни турове в специално създадени за това сайтове. Там технолозите на фирмите развеждат посетителите между бъчвите и им разказват за своите вина. Това все още е нещо като мечта, но по-важно е какво се случва, ако тръгнете на реална разходка из избите.
Досега в България виненият туризъм в по-голямата си част също беше виртуален. Но не защото е пренесен в интернет, а просто защото за него се говори, предполага се, че го има, но ако решите да посетите наистина няколко изби, бързо се разбира, че не е чак толкова лесно.
Проблемът не е само в липсата на желание или интерес. За повечето винзаводи у нас не може да се каже, че са кой знае колко приветливи. Едва ли има турист, който да е в състояние да почувства магията на виното, когато над него са надвиснали тонове бетон. Най-сигурният начин да се придаде някакъв смилаем вид на обиколката е групата бързо да бъде вкарана в избите. Там поне е съхранено някакво усещане за традиции и романтика, което може да предизвика оживление и любопитство сред посетителите.
Не особено атрактивни са и самите дегустации. Колкото и добри вина да предложиш на гостите, ако опитването става в запусната зала или още по-лошо - в стола, ефектът някак си се губи.
Следващите изби могат да се посетят най-лесно - те се договарят пряко с потенциалните туристи.
"Дамяница" (за резервации 0888 85 10 59)
Ако изберете "Дамяница", имате различни варианти - едно- или двудневен престой, в рамките на който екскурзоводът организира цялото време или пък посетителите разполагат с него извън обиколката на избата. Пълната програма може да включва посещение на Рупите, Роженския манастир, разходки из Петрич и Сандански и други, а иначе можете да приключите за няколко часа с дегустация на подбрани вина.
Todoroff в село Брестовица (03142/ 2488)
"Беса валей" край с. Огняново, Пазарджишко (0889 49 99 92)
Изба "Загрей" близо до Първомай (0887 35 36 09)
Шато "Ветровитите хълмове" до Сливен (04511/ 29 90)
Oбиколката проследява пътя на виното от лозето до избата и накрая отново всичко завършва с дегустация на няколко вина. Цените са средно около 15 лева на човек в зависимост от екстрите.
"Евксиноград" до Варна.
Друго много интересно място за винен туризъм е избата към стопанство "Евксиноград" до Варна. Легендарният дворец с уникалната си френска градина все още се поддържа от Министерството на държавната администрация и наистина ще ви накара за няколко часа да се пренесете в приказните времена на кринолини и виенски валсове. Английският парк изобилства с редки растителни видове, а оранжериите в стопанството произвеждат изключителни цветни килими от естествени цветя. Въобще целият Евксиноград не прилича на България. Избата е малка част от комплекса, но виното (и особено евсиняка) си струва. Една разходка из стопанството струва 5 лева на човек, но е само по предварителна резервация (052/ 36 14 71).
Както се казва, всекиму според вкуса. Малко са онези откриватели, които попадат на истински автентични места, незаразени от масовото туристическо нашествие. Самият термин автентично девалвира - в днешния свят на скоростна информация почти всяко кътче на планетата рискува да стане достояние на тълпи от туристи, но дори налазено от масовия екскурзиант, с чаша вино в ръка поне е по-приятно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!