О ткриват пунктове за безплатно измерване на кръвно налягане в четири града. Инициативата на Българската лига по хипертония е по случай Световния ден на хипертонията на 17 май, съобщиха от сдружението.
България е сред страните с висока обща смъртност и с много висок (нарастващ през последните години) дял на смъртност от сърдечносъдови заболявания, сочи статистиката. За 2003 г. починалите от болести на органите на кръвообращението са 67,6% или 75 678 души.
Високата "сърдечносъдова смъртност" в България
се свързва с високата честота на артериалната хипертония (високо кръвно налягане). За лицата на възраст от 25 до 64 години у нас тя е 40,1%, а при над 45-годишните е 50,3%.
Много съществено е т. нар. "натрупване на рискови фактори" при лицата с високо кръвно. 93% от хипертониците в България страдат и от други проблеми, като затлъстяване, тютюнопушене и т.н. 57% имат повече от два допълнителни рискови фактора.
Това натрупване повишава многократно общия сърдечносъдов риск и поставя високи изисквания към терапевтичното поведение. При лица с клинично изявени атеросклеротични заболявания високо кръвно налягане се установява при 89,9%.
Артериалната хипертония е главният добре документиран (и най-лечим) рисков фактор за мозъчно-съдова болест. България е на едно от първите места в света по смъртност от последната. Има тенденция за възникване на мозъчни инсулти във все по-млада възраст у нас.
Регистрираните инсулти в България са нараснали с 13 000 годишно,
което е безспорно доказателство за субоптималния контрол на хипертонията. От близо 2 млн. българи с високо кръвно налягане едва около 200 000 души се лекуват правилно и успешно, а 1 млн. даже не подозират за сериозното си заболяване.
Официалните прогнози на здравната статистика у нас показват, че в следващите години се очаква нарастване на общата смъртност и смъртността от сърдечносъдови заболявания.
Високото кръвно налягане може да се определи като епидемия от световен мащаб. Повече от 1,5 млрд. души по цял свят страдат от този проблем. Той е причина за преждевременната смърт на 7,1 млн. души в света.
Високото артериално налягане е изведено на първо място от 26-те най-чести рискови фактори като причина за смърт във всички региони на света. Товарът от артериалната хипертония (здравен, социален и материален) нараства и вече превишава товара от свързаните с нея заболявания - мозъчно-съдова болест, исхемична болест на сърцето, сърдечна недостатъчност и други.
Около 62% от мозъчно-съдовите заболявания и 49% от исхемичната болеста на сърцето се дължат на неконтролираната артериална хипертония.
Фармако-икономическият анализ показва, че 1,26 млрд. евро от здравноосигурителните фондове на Европа могат да се спестят, ако лечението на артериалната хипертония е адекватно и се понижи кръвното налягане до нормата.
Българската лига по хипертония съвместно с Асоциацията на студентите медици и фармацевтични компании откриват пунктове за безплатно измерване на кръвното налягане, сърдечната честота, телесното тегло и талията в големите университетски градове на страната
София, Варна, Пловдив и Плевен от 10 до 14 ч. на 17 май, както следва:
В Плевен - пред зала "Катя Попова", в театъра, в сградата на Медицинския университет;
в Пловдив - пред общината и пред поликлиниките на Университетската болница - 15 май;
във Варна - в сградата на общината;
в София ? в Южния парк, Борисовата градина, Докторската градина, парк "Оборище" - до театър "София", пред Народния театър, пред Халите, пред Народна библиотека, НДК, подлез "Плиска", пред "Деница" в Младост, пред "Св. Седмочисленици", пред "Света Неделя", градинката на ул. "Солунска" и "Ангел Кънчев", градинката пред БФС на "Цар Иван Асен ІІ", бизнес парк "София".
Подготвени са материали, посветени на тазгодишното мото на Световния ден по хипертония "Здравословно хранене - безопасно кръвно налягане". С подкрепата на фармацевтични компании ще бъдат отпечатани и разпространени няколко хиляди дипляни "Ръководство за пациентите с артериална хипертония".
Ще бъде осигурена също така възможност на новооткритите хипертоници за консултация със специалисти.
Световната лига по хипертония е създадена през 1987 г. и асоциирана със Световната здравна организация и Международното дружество по хипертония. Тя си поставя за цел да се обединят усилията в световен мащаб за подобряване знанието за хипертонията и ефикасния контрол. Българската лига по хипертония, основана през 1992 г., е член на Световната лига и приемник на нейните принципи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!