В човешкия мозък има мулекулярен механизъм, който отговаря за съхраняването на информацията и действа на принципа на компютърния харддиск. Това установили американски учени от медицинския център SUNY Downstate.
Направените експерименти показали, че временното потискане на съответните молекули може да спре усвояването на постъпващата информация и на практика да блокира дълговременната памет, предаде Би Би Си.
Според твърденията на американските учени дълговременната памет се обезпечава от фермент, наречен протеинкиназа М-зета. Той има свойството да укрепва връзките между невроните чрез
механизъм, аналогичен на съхраняването на информацията в компютрите,
т.е. чрез двоичен код, състоящ се от нули и единици.
Специалистите са уверени, че тяхното откритие ще може да се прилага при разработването на нови методи за лечение на разстройства, свързани с нарушение в съответните връзки в мозъка, например невропатични болки, болките в ампутирани крайници, дистония и посттравматичен стрес.
Във фармацията резултатите от изследването могат да бъдат прилагани при разработването на нови терапевтични средства за укрепване на паметта или предотвратяване на нейната загуба.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!