Ф ранцузинът Албер Фер и германецът Петер Грюнберг са тазгодишните носители на Нобеловата награда за физика. Тази година същите учени бяха наградени от японския император Акихито и императрица Мичико с 23-ите Японски награди за 2007 г., всяка с паричен израз 50 млн. йени (325 хил. евро).
Отличията им се дават за откриването на "гигантското магнитосъпротивление - GMR" ( т. е. промяната на електричното съпротивление под влияние на магнитно поле).
Двамата получават най-престижната награда в света на науката за технология, използвана за четенето на информация, съхранена върху компютърен хард диск, съобщиха от Нобеловия комитет. Благодарение на този процес е станало възможно твърдите дискове да станат значително по-малки през последните години.
Милиони хора по света използват технологията в своите компютри, лаптоти и дигитални музикални и видео плеъри. MP3 и iPod нямаше да съществуват без нея.
Това е "едно от първите истински приложения от областта на нанотехнологиите", се казва в изявлението на Кралската шведска академия на науките.
Петер Андреас Грюнберг е професор в изследователския център "Юлих"в Германия. Роден е през май 1939 г. в Пилзен, Германия. Завършил е физика в Технологичния университет на Дармщад. Защитил е осем патента, има над 170 пубуликации. Работи 32 години в изследователския център "Юлих", преди през 2004 г. да се оттегли от активна дейност.
Нобеловата награда за физика се присъжда от Кралската шведска академия на науките от 1901 г. Тя ще бъде връчена на 10 декември, в деня на смъртта на Нобел, от краля на Швеция Карл ХVI Густав на церемония в Стокхолмската концертна зала. През тази година тя е на стойност 10 милиона шведски крони 1,54 милиона долара.
Първата Нобелова награда за физика е връчена на германския физик Вилхелм Рьонтген за откриването на нов вид лъчи, наречени на негово име.
Миналата година оотличието получиха американците Джон Мейдър и Джордж Смуут за работата им, позволяваща да се проследи развитието на Вселената и да се разбере процесът на възникване на Космоса, на галактиките и звездите.
Сред по-известните лауреати за физика до 1982 г. са Анри Бекерел, Пиер и Мария Кюри (1903), Макс Планк (1918), Алберт Айнщайн (1921), Нилс Бор (1922), Лев Ландау (1962), Пьотър Капица (1978).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!