В исшият съдебен съвет (ВСС) ще бъде постоянно действащ орган, който представлява съдебната власт и осигурява нейната независимост. Това реши парламентът, който одобри на второ четене текстове от правителствения законопроект за съдебната власт.
Приемането на новия закон произтича от поетите от България ангажименти за членството й в ЕС. При първото четене не бе изчистен спорът дали съветът да е постоянно действащ или, както в момента, да се събира на заседания.
Според одобрените текстове от новия закон Народното събрание ще избира, както и досега, 11 от членовете на съвета сред съдии, прокурори, следователи, хабилитирани учени по правни науки, адвокати, юристи. Органите на съдебната власт ще избират от своя състав също 11 членове на ВСС, като съдиите ще избират шестима, прокурорите - четирима, следователите - един.
В сравнение със сега действащия закон квотата на прокурорите се е увеличила с едно място за сметка на квотата на следователите. Също както и досега по право във ВСС ще влизат председателите на Върховния административен съд, на Върховния касационен съд и главният прокурор.
Депутатите оставиха за допълнително обсъждане възнаграждението на членовете на ВСС. В предложения за гласуване текст беше записано, че членовете на съвета ще получават същото възнаграждение като народните представители. Председателят на парламентарната група на левицата Михаил Миков каза обаче, че възнаграждението на членовете на ВСС трябва да бъде съобразено със заплатите на членовете на инспектората, които са по-голями от депутатските.
Не бе решен и въпросът дали с приемането на новия закон се прекратява мандатът на сегашния ВСС. По време на дискусията от НДСВ изразиха възражение, че не е необходимо ВСС да бъде постоянно действащ. Към края на дебатите от НДСВ отстъпиха, но партията настоява сегашният ВСС да изкара докрай мандата си.
По този повод Медиапул коментира, че НДСВ излъчи голяма част от парламентарната квота в съвета при избора в предишния парламент, докато БСП, която в предишния парламент бе в опозиция, има партиен интерес от подмяна на съвета. Дарик (darik.net) цитира председателя на правната комисия в Народното събрание Янаки Стоилов, че вероятно този въпрос ще бъде решен на високо политическо ниво в тройната коалиция.
Открит остана и въпросът дали заседанията на съвета ще бъдат открити.
ВСС ще определя състава и организацията на работата на съдебната власт и ще осъществява управление на дейността й без да засяга независимостта на нейните органи, ще обсъжда проекта на бюджет на съдебната власт, предложен от министъра на правосъдието, и ще го внася в правителството за разглеждане.
Съветът ще определя броя на съдиите, прокурорите и следователите по съдилища, прокуратури и следствени органи. ВСС ще предлага на президента за назначаване и освобождаване председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд, както и главния прокурор. Директорът на Националната следствена служба ще бъде избиран и освобождаван от ВСС.
До 31 май ВСС ще изготвя и внася в парламента обобщен годишен доклад за своята дейност и за дейността на инспектората към ВСС, както и годишните доклади на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд и на главния прокурор.
В закона е записано също, че ВСС ще създаде и поддържа електронен публичен регистър на всички свои решения и мотивите към тях.
Сградата на Висшия съдебен съвет ще бъде предоставена безвъзмездно на организацията Шалом, е решило правителството, съобщи вчера БГНЕС. Етажите, които съветът ползваше бяха в сграда на ул. "Съборна". Решението на кабинета е било взето на подпис. За момента не е ясно къде ще се премести ВСС и неговата администрация.
Съдия Андрей Икономов каза, че министерското решение ще бъде атакувано пред Върховния административен съд и ще бъде поискано то да не влезе в сила до окончателното произнасяне на съда. Преди време на ВСС беше предоставена друга сграда, в която да заседава - на ул. "Екзарх Йосиф". Ремонтът в нея обаче е блокиран, тъй като министърът на правосъдието в оставка Георги Петканов отказал разрешение за отпускане на средства за неговото продължаване, отбелязва БГНЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!