Главните роли в тази любовна драма от времето на възродителния процес се изпълняват от младите Весела Казакова ("Мила от Марс") и Валери Йорданов ("Емигранти"), и двамата носители на актьорски награди "Златна роза" от последните два фестивала на българското кино.
Историята в "Откраднати очи" се развива в Ковачевица, Кърджалийско, и София между 1984 и 1989 - т.е. обхваща двата периода на т.нар. "възродителен процес" (от насилственото преименуване на българските турци до "голямата екскурзия"), разказва вестник "Култура", който отрази началото на снимките преди година.
Главни герои на филма са туркинята Айтен (Весела Казакова), която е детска учителка, и българският войник Иван (Валери Йорданов), командирован по селата около смяната на имената.
Героите им се влюбват в психиатрична болница, а по-късно, по време на терапията, откриват, че причината за болестта им е една и съща:
При сблъсък по време на "възродителния процес" той (тогава войник) прегазва с бронетранспортьора си дете, което се оказва момиченцето на Айтен. От този момент тя иска да го убие...
В истинския живот прототипите на Иван и Айтен все още са заедно, разказват създателите на филма.
"За нас тази история беше интересна в много посоки. Принципно това е една любовна история. Обаче действителността и необикновената й "опаковка" я превръщат в универсална приказка за живота при репресивен режим, без значение дали той се прилага в България, или където ида било другаде по света...", споделят продуцентите от турска стана Атила Юджер и Керем Алту.
Режисьор на "Откраднати очи" е известният ни оператор Радослав Спасов, снимал едни от най-известните български филми, сред които "Изпит", "И дойде денят", "Авантаж", "Мера според мера" (реж. Георги Дюлгеров); "Мъжки времена" (реж. Едуард Захариев); "Лачените обувки на незнайния воин", "А сега накъде?", "Закъде пътувате?" (реж. Рангел Вълчанов); "Време разделно" (реж. Людмил Стайков).
В дебюта си като режисьор "Сирна неделя" той беше и сценарист; тук също е съавтор на сценария.
Нери (Нели) Терзиева беше журналистка в регионалния тв център в Пловдив, по-късно нашумя като водеща на тв новините на БНТ в екип с днешния десен депутат Асен Агов, но най-известна е като пресаташе на президента Петър Стоянов в периода 1997-2001 г.
"През пролетта на 1989 г. снимах в регион с българо-турско население. Един ден в селото видях да се проточва дълга върволица от коли и автобуси, натоварени с покъщнина. Етническите турци емигрираха от България. Съседите им българи ги изпращаха.
След време известната българска журналистка Нери Терзиева ми разказа историята за любовта на младо турско момиче и българско момче, започнала по време на "възродителния процес", в която познах едва ли не балканската версия на "Ромео и Жулиета". Така се сложи началото на нашия проект", спомня си Радослав Спасов.
Екипът е снимал в района на Кърджали и Гоце Делчев, където много от представителите на компактното мюсюлманско население все още живеят с обидата от преименуването; сцените в лудницата пък са реализирани на фона на фестивала на психиатричните болници в Раднево.
Участват още: нашумелият турски актьор Неджат Ишлер, Ицхак Финци, Илиана Китанова, Стоян Алексиев, Мария Каварджикова, Деян Донков, Джоко Росич, Анани Явашев, дори режисьорът Рангел Вълчанов.
Традиционната есенна кинопанорама се откри също с български филм - предпремиерния "Изпепеляване".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!