IC[275677|L]След като преди години италиански учени направиха ДНК анализ на тестисите на праисторическия човек Йоци (Oetzi) и доказаха, че бил стерилен, сега германски изследователи решиха да обърнат внимание и на облеклото му, съобщава Physorg.com.
Откакто през 1991 г. мумифицираното му тяло бе открито в Алпийски ледник, специалистите водят горещи дебати относно неговото социално положение. Знаеше се със сигурност, че дрехите му са направени от животински кожи, но учените дълго време не можеха да установят за какви всъщност животни става дума.
Изследователи от университета в Саарланд решили да вземат проби от връхната дреха, гамашите и мокасините на Йоци и да ги изследват чрез MALDI-TOF мас спектрометрия.
"Установихме, че козината е от овце и едър рогат добитък. Именно такив тип животни са отглеждали древните пастири, развиващи т.нар.
сезонно скотовъдство", обяснява ръководителят на екипа Клаус Холмайер.
Технологията за лазерно йонизиране MALDI-TOF позволява да се изследват типовете пептиди от ферментирали протеини, намиращи се в древната козина, след което да се сравнят с тези на съвременни животни. Така изследователите могат да кажат убедено, че връхната дреха и кожените панталони на Йоци са от овча кожа, а мокасините - от едър рогат добитък.
Мас спектрометрията MALDI-TOF може да бъде по-бърза и по-надеждна от методите, базирани на ДНК-анализ, смятат от екипа на Клаус Холмайер. Технологията можела да бъде особено полезна за развитието на археологията и еволюционната биология.
"Мисля, че тя може да има и по-широко поле на приложение, като например да подпомогне производителите в съблюдаването на забраната в Европейския съюз за употреба на козина от кучета и котки", обяснява Холмайер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!