Два дни след като администрацията на Буш повиши до код "оранжево" степента на терористичната заплаха срещу пет емблематични финансови институции във и около Ню Йорк и Вашингтон, европейските правителства не промениха своята преценка за опасностите, продължава вестникът.
Разкритието, че разузнаването е използвало информация отпреди четири години, за да оправдае последната тревога, идва да потвърди подозрението, че хората на US президента насаждат страх сред населението, за да си повишат рейтинга за сметка на националната сигурност, смята "Ел периодико".
Според изданието изборът на време за това упражнение изглежда твърде удобен за предизборните нужди на Буш.
Преизбирането на настоящия US президент е по-застрашено от самата американска нация, е мнението на "Берлинер цайтунг".
Президентът не може да бъде отзован, докато страната му е във война, тъй като това ще бъде непатриотичен акт, изтъква вестникът.
Според "Берлинер цайтунг" повишаването на степента на заплаха е предупредителен сигнал най-вече към привържениците на претендента Джон Кери след конференцията на Демократическата партия.
Хипотезите за заговори според австрийският "Ди пресе" са имали силен ден в президентската кампания тази година с обвиненията, че републиканците използват всеки проблем, включително опасенията от нови нападения, в името на преизбирането на Буш.
Още по-лошо от това обаче е, че се стига до приказката за лъжливото овчарче, т.е всеки, който предупреждава толкова често за опасност, стига дотам, че в един момент никой не започва да обръща внимание на предупрежденията, а това е безотговорно, допълва вестникът.
Друг австрийски вестник - "Дер щандард", се съгласява, че с всички тези предупреждения за възможни нападения Белият дом рискува да загуби доверието.
Основният въпрос е дали администрацията на Буш използва отговорно информацията, която получава за възможните терористични атаки, смята изданието.
Опитът от последните три години е в ущърб на администрацията, защото екипът на Буш никога не се свени да извади аргумента за тероризма, когато става дума за избори или се изнасят неудобни за Белия дом разкрития, посочва "Дер щандард".
Парижкият "Фигаро" вижда в учредения от Буш пост "директор на националното разузнаване" най-важната трансформация в американските разузнавателни структури от създаването на ЦРУ през 1947 г. насам.
Вестникът изтъква, че решението е взето в средата на предизборната кампания за президент, в която сигурността е един от основните въпроси.
Някои демократи обаче питат дали тези заплахи за терористичмни нападения не се използват за политически цели, заключава "Фигаро".
"Либерасион" пък твърди, че тероризмът е най-големия предизборен коз на Буш. Ако бъде извършено нападение, той винаги може да каже, че се е опитал да го предотврати, а ако нищо не се случи -ще заяви, че е разкрил плановете на терористите, посочва вестникът.
За Гибралтар и испано-британските отношения
Мадридският "Ла Расон" се спира на подновената война на думи между Испания и Великобритания по повод празненствата в Гибралтар за 300-годишнината от превземането на скалистия полуостров от британците, информира още Българската редакция на Би Би Си.
Опозиционната Народна партия смята, че причината за кризата около Гибралтар са лошите отношения между испанския премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро и британския му колега Тони Блеър, отбелязва вестникът на първа страница.
"Скалата", както още е известен Гибралтар, е проблем, чието бреме тегне върху икономиката и социалното развитие на испанския район, граничещ с Гибралтар - изтъква изданието в редакционна статия. - И сега, когато британците спазват традицията да разминават думите с делата, върху плещите на испанските представители пада отговорността да променят ситуацията."
Според вестника има начини, особено в рамките на ЕС, да се обърне внимание на Лондон за величината на испанския протест. С останалото сме свикнали, заключава "Ла Расон".
Отношението на Блеър към проблема с Гибралтар от известно време, изглежда, не се ръководи от разума, нужен при такива деликатни въпроси, пише барселонският "Ла Вангуардия".
Докато се надяваме, че Лондон може да прояви известно въздържане, както изтъкна испанският външен министър, правителството на Блеър, напротив, очевидно се стреми към ескалация на конфликта, отбелязва вестникът.
"Не може да има съмнение, че спорът за Гибралтар в крайна сметка ще бъде решен, защото няма смисъл да продължава вечно. За испанската страна е морално задължение да иска връщането на Гибралтар под контрола на Мадрид, а от британска - да се вслуша в подобно искане", допълва "Ла Вангуардия".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!