К ак училищата - средни и висши, центровете за образование, научните организации и родителските асоциации, могат да се възползват от безвъзмездно финансиране по проекти от европейските фондове, отговор на този въпрос дава оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" на ЕС.
Това е една от програмите, в които
образованието може да участва с проекти
Бюджетът й е 1,2 млрд. евро до 2013 г., каза за БТА Мариана Борисова, директор на Дирекция "Структурни фондове и международни образователни програми" към Министерството на образованието и науката (МОН).
Чрез програмата например едно училище - държавно, общинско или частно, може да участва със свой проект за развиване на извънкласна дейност.
Програмата финансира и дейности за обучение и преквалификация.
МОН е междинно звено по програмата и носи отговорност с изпълнение на дейностите по приоритет 3, свързан с качеството на образованието и по приоритет 4, свързан с достъпа до образование.
Бюджетът за тези два приоритета е 432 млн. евро. Те ще бъдат усвоени чрез проекти в образованието от 2007 до 2013 г. Средствата не се възстановяват. Те са безвъзмездни и няма съфинансиране от страна на България.
Бюджетът за 2007 г. за страната ни е 35 млн. евро, а през юни тази година е започнало първоначалното набиране на проекти по четири приоритета.
Досега по тях са набрани над 1000 проекта в образованието, като бенефициенти са основно училищата - средни, висши, професионални гимназии, извънучилищни педагогически центрове.
Формирани са четири оценителни комисии по проектите, които ще одобряват проектите за финансиране. Това са едни от първите проекти, които ще бъдат финансирани от Европейския структурен фонд, отбеляза Борисова.
Проектите се набират в МОН по четирите приоритета:
"Да направим училището привлекателно за младите хора" с общ бюджет 9 779 150 лв., "Разработване на механизми за училищни и студентски практики" с бюджет 3 911 660 лв., "Създаване на благоприятна мултикултурна среда за практическо прилагане на интеркултурно образование и възпитание" с бюджет 5 574 116 лв. и "Подкрепа за развитието на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени" с бюджет 3 911 660 лв.
По приоритета как училището да стане привлекателно за младите хора минималният размер безвъзмездна помощ за един проект е 10 хил. лв., а максималният - 50 хил. лв.
По втория приоритет за механизмите за училищни и студентски практики минималният размер средства за един проект е 40 хил. лв., а максималният - 80 хил. лв.
За приоритета за създаване на благоприятна мултикултурна среда минималните безвъзмездни средства за един проект са 50 хил. лв., а максималните - 100 хил. лв.
Най-големи са предвидените средства за един проект в приоритета за подкрепа на докторанти, специализанти и млади учени. Минималните средства са 80 хил. лв., а максималните - 200 хил. лв.
В началото на 2008 г. ще бъдат направени първите авансови плащания към бенефициентите на проектите. В повечето от договорите те ще бъдат около 20% от стойността на проекта.
Авансовите плащания ще се възстановят в края на проекта, някои от проектите са за една, други - за две или за три години.
Кой ще може да участва в програмата "Развитие на човешките ресурси"
Обхватът й е национален. Могат да участват средни и висши училища, научни институции, неправителствени организации, родителски асоциации.
На същото основание могат да участват и частните училища. Програмата не финансира отделни физически лица, а юридически, които имат БУЛСТАТ.
МОН няма самостоятелна програма, свързана с европейските структурни фондове, каза Мариана Борисова. По подобен начин като нас е започнала и Гърция с програма за "Развитие на човешките ресурси".
Партньори на нашата програма са работодатели, защото една от целите й е да подпомага връзката образование-бизнес. И в училищните, и в студентските практики партньори могат да бъдат бизнес-организации.
Обмисля се също дали в определени проекти те могат да бъдат водещата страна.
Програмата ще финансира проекти за подобряване качеството на образованието; за актуализация на учебните програми и учебните планове; за модернизация на образователната система - чрез подготвяне на тестове за матури и подготвяне на оценители за тях, организиране на пилотно оценяване, за организиране и на самата матура, за създаване на електронен портал, електронни бележници и дневници; за ново административно обслужване на системата на образованието; за разработване на рейтинг на висшите училища.
Какви са съветите на МОН
към институциите в образованието, които биха искали да се възползват от програмата "Развитие на човешките ресурси?
От министерството препоръчват на всички институции и организации, свързани с образованието, да влизат в сайта на МОН MinEdu.Government.bg, където да търсят информация за европейските образователни програми и проекти.
На сайта е публикувано всичко, което е ново и актуално, на него има и адресите и телефоните на координаторите на проектите.
На сайта има също данни от Регионалните инспекторати по образование в страната с имената на хората, които на място в съответния регион, където се намира даденото училище, могат да помогнат с информация.
На сайта също са качени насоките за кандидатстване и целият пакет от документи.
От образователното министерство съветват училищата и институциите от образованието да работят по проекти, да ги пишат, и да не се страхуват, ако не се класират на първата сесия за безвъзмездно финансиране, тъй като ще има и други сесии.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!