В деня на Европа продължаваме да търсим мястото си на Стария континент. "ЕС казва наесен кога ни приема", посочва "Монитор". България ще остане на изчаквателна позиция по въпроса за приемането й в ЕС.
В очаквания на 16 май доклад на Европейската комисия най-вероятно няма да има препоръка за датата на присъединяването, продължава изданието. Посочването на дата щяло да бъде отложено с няколко месеца, за да се запази "натискът" върху двете балкански страни, според източниците на "Франс прес".
"Дневник" пък се позовава на анализ в "Ройтерс", който обобщава "Престъпни босове контролират всичко". От вестника разбираме, че седмица преди решаващия доклад на Европейската комисия чуждестранните медии са засилили интереса си към България.
В понеделник журналисти от 14 водещи медии от Франция, Великобритания, Германия, Холандия и Ирландия обградиха главния прокурор Борис Велчев, а по-късно и премиера Сергей Станишев. Борис Велчев се похвали, че от три месеца в България не е имало поръчково убийство.
У нас има отделни подкупни магистрати, но като цяло съдебната власт не е корумпирана, твърди главният прокурор, цитиран от "Асошиейтед прес". Той е подчертал, че организираната престъпност и корупцията са сериозни проблеми, но е настоял, че правителството полага усилия да се пребори с тях.
От Външно министерство съобщиха, че идните дни в София ще пристигнат много германски журналисти, които ще правят обзори за готовността на страната ни за членство в ЕС. "Франс прес" изпраща специален кореспондент.
Публикациите в западната преса седмица преди крайната дума на Еврокомисията за датата на присъединяване зачестиха, отбелязва "Дневник".
В този ред на мисли "Телеграф" пише за "двойния аршин на ЕС". Според изданието случващите се криминални събития у нас са добра питателна среда за западноевропейските медии и институции, "ангажирани" с присъединяването ни към ЕС.
"Сергей, бъди мъж!", призовава в коментар "Монитор". Вестникът се аргументира за призива си така: от няколко месеца Брюксел намеква все по-твърдо на българския премиер Станишев, че датата и начинът, по който държавата ни ще бъде приета в ЕС, ще зависят до голяма степен и от наложителни промени в кабинета.
Става дума за ключови министри, които не се справят с поверените им ведомства и работата им не върви, което прави лошо впечатление на евроекспертите. Нашият премиер обаче се прави, че не схваща намеците и продължава да обяснява на европейците колко погрешно ще постъпят, ако не ни вземат догодина, смята вестникът.
"Монитор" анализира сложната ситуация за премиера, който няма полезен ход пред перспективата да махне вътрешния министър Румен Петков. Тук изданието призовава Сергей Станишев да поеме риска и да се отърве от неадекватния си и неодобряван от Брюксел вътрешен министър.
"Темата за авторските права е много важна за Брюксел", обяви Бриджит Чарнота, началник сектор "България" в Генерална дирекция "Разширяване" към ЕК, цитирана от "Сега". Заедно с министъра на държавната администрация Николай Василев тя откри в Русе курсове по информационни технологии за служители от администрацията.
Авторските права в България са част от "червения сектор" в мониторинговия доклад на ЕС за присъединяването ни, пише вестникът и публикува снимка на първата си страница на г-жа Чернота. Също в Русе евроминистърът на съседна Румъния изразява категоричното мнение, че "без всякакво съмнение България и Румъния влизат в ЕС на 1 януари 2007 г.", цитира я "Сега".
А през това време "Първанов събира ума на нацията за помощ за ЕС", както пише "Труд". Става дума за създаването на постоянно действащ форум, който да работи за ускорено развитие на България след влизането ни в ЕС. Структурата ще се събира по конкретни въпроси и ще търси позиция и по детайлите.
Водещата тема за "Телеграф" е обобщена в заглавието: "Диплома за средно след Х клас". От септември обаче учебниците ще са по-скъпи. Части от учебниците ще бъдат качени в интернет.
"Дума" продължава темата, но от друг ъгъл: "Заплатите на учителите - според квалификацията". Изданието дава думата и на родителите, според които "ниското качество на образованието и лошата материална база са основните проблеми в училище".
"Труд" цитира проучване, според което 96% от родителите на ученици не са доволни от качеството на българското образование, но коментира, че училището не пречи, ако човек наистина иска да учи.
И като стана дума за интернет - "Лов на пирати чиновници", съобщава "Труд" в челно заглавие. Потребители и разпространители на филми, музика, игри и програми без платени авторски права в интернет.
Това са хората, които ще бъдат ловени при започналата вчера в цялата страна хайка за компютърни пирати. Заради информация в Мрежата, че МВР е един от най-големите потребители на незаконнна интернет продукция, вътрешният министър Румен Петков е наредил още от миналия петък да бъдат следени всички компютри във ведомството.
Засечени са случаи на незаконен трафик и във финансовото министерство, където е започнала чистка по харддисковете. Създаден е и специален софтуер, който да следи дали чиновниците ровят из порносайтове, разкрива "Труд".
"24 часа" публикува интервю с писателя Георги Данаилов, който твърди: "Европа ще ни разбере за домашния пират" - и допълва, че е много рядко да има осъдени министри, но за ЕС ще дадем курбан - това ни е стара традиция.
Вестниците пишат и за едно съкровище. "Показват съкровище, крито 87 години", съобщава "Телеграф". То може да бъде видяно в Националния исторически музей (НИМ).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!