Р екорден брой кандидат-студенти - 16 117, са подали документи в Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски". Около 14 000 души кандидатстваха в предходните четири години, оповести зам.-ректорът по учебната дейност доц. Димитър Гюров.
Сред най-желаните специалности т.г. са публичната администрация - тя е посочена като първо желание от 8095 младежи. След нея се нареждат философията - 7967 желаещи, и психологията - 6242.
Следват компютърните науки, към които са проявили интерес 3800
кандидати, информационните системи - предпочетени от 3800 младежи, информатиката - 3777, и софтуерното инженерство - 3600 души.
Най-голям брой кандидати се явяват на изпитите по история
- 4586 души, първия изпит по математика - 3815, втория изпит по математика - 3288, български език и литература - 3531 младежи, и английски език - 3312.
Доц. Гюров съобщи, че на един кандидатстудентски изпит ще се явят 6225 души, на два изпита - 6328, на три - 2234, на четири - 660, на пет - 213, на шест - 50, а седем изпита ще държат деветима.
Междувременно СУ получи вчера одобрение от Националната агенция за оценка и акредитация (НАОА) за
откриване на медицински факултет в структурата си
Ректорът на висшето училище проф. Боян Биолчев уточни, че акредитацията му ще бъде поискана при следващата институционална акредитация на СУ.
Медицинският факултет ще приема студенти в специалност "Медицина" от учебната 2007/2008 г.
Поискахме първата година да приемем 50 студенти, но Министерството на образованието и науката (МОН) ще определи точната бройка, каза проф. Биолчев.
По думите му усилията на висшето училище ще бъдат насочени и към привличане на чужди студенти за новия факултет. Ректорът на СУ посочи, че в момента чуждите студенти по медицина плащат у нас
между 10 000 и 12 000 евро годишно
Вече се водят конкурси за преподаватели. Има голям интерес - за едно място се явяват по осем-девет кандидати, допълни Биолчев.
Според него до есента на 2007 г. факултетът ще бъде с окомплектован състав, като не е задължително за всяка дисциплина да има отделен преподавател.
Има вероятност да се обърнем и към преподаватели от чужбина, които да водят определени предмети, каза ректорът на СУ. Факултетът ще приема студенти по медицина с изпити по биология и химия.
Връщането на платеното обучение в бакалавърската форма ще е самозащита на българското висше образование след приемането ни в ЕС, смята още проф. Биолчев относно обучението на чужди студенти у нас след присъединяването ни.
Той посочи, че тогава ще се ползваме от административната уредба и законите на ЕС, но това означава и обратното, че
гражданите на съюза ще имат такива права и у нас
Според проф. Биолчев това ще бъде "катастрофален финансов удар" за някои факултети.
Ако се въведе платеното обучение, тогава можем да поставим кандидатите от ЕС при равни условия с българските кандидат-студенти - например да се явяват на изпит по български език, каза той.
По думите му ако това не стане, СУ ще трябва да се ориентира към студенти от страни, които са извън Общността. Това не е добре, защото сме европейски университет, посочи ректорът.
Той каза, че е разговарял по този проблем с министъра на образованието и науката Даниел Вълчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!