С АЩ са взели Иран на прицел заради ядрената му програма и в американските бази в България вече пристигат бомбардировачи Б-2 "Стелт", пише шотландският вестник "Сънди Хералд".
От базите си в България САЩ могат да употребят бомбардировачи "Стелт" или управляеми ракети, за да разрушат подозрителни мишени в Иран, за които имат данни от разузнаването и сателитни снимки, пише в статията, цитирана от БНР.
Няма американски бомбардировачи у нас, категорични бяха от пресцентъра на министерството на отбраната.
Твърденията за самолети "Стелт" в България са пълни измислици, отрече и американският посланик в София Джон Байърли. Нпланове да базираме такива самолети тук, каза посланик Байърли.
По думите му няма да се случи нищо на тези бази без знанието на българското правителство. Байърли определи твърденията в публикацията като "пълна фантазия".
Днес в Лондон ще се събират петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН и Германия, които ще обсъждат въпроса за налагането на
нова резолюция за допълнителни санкции срещу Иран
Това става дни, след като Международната агенция по атомна енергия (МААЕ) обяви в свой доклад, че Техеран не е изпълнил ултиматума до 21 февруари да прекрати обогатяването на уран.
Според западни дипломати санкциите могат да включват евентуална забрана на пътуванията на ирански юридически и физически лица, свързани с ядрената и ракетната програма на Техеран, разширяване на списъка на материалите, оборудването и стоките, забранени за внос в Иран, както и ограничаване на издаването на визи за ирански студенти, които изучават в чужбина специалности, свързани с ядрената сфера.
Междувременнобританският в. "Сънди таймс" писа, че някои от най-висшите американски командири са готови да подадат оставка, ако Белия дом нареди военен удар срещу Иран. В кореспонденцията от Вашингтон изданието се позовава на високопоставени източници от отбраната и разузнаването.
Напрежението в Персийския залив засили страховете, че атаката срещу Иран става все по-вероятна преди края на мандата на президента Буш. "Сънди таймс" научил, че поне пет американски висши генерали и адмирали са склонни по-скоро да жертват поста си, отколкото да одобрят неблагоразумната според тях атака.
"Просто няма желание за това в Пентагона и много хора се съмняват дали такава атака би била ефективна или дори възможна", заявил източник от британското разузнаване.
"Всички генерали са съвършено наясно, че нямат военния капацитет да предприемат нещо значително срещу Иран. Никой не иска да го прави и това за тях е въпрос на съвест. Мнозина чувстват, че това би било достатъчно погрешна преценка, за да се стигне до оставки", твърди и военен източник.
Генералски бунт от такъв мащаб би бил безпрецедентен,
американските генерали обикновено остават на поста си и воюват, докато не ги уволнят, казал източник от Пентагона.
Министърът на отбраната Робърт Гейтс многократно е предупреждавал за рисковете, свързани с удар срещу Иран, и се предполага, че изразява мнението на висшите командири.
Ген. Питър Пейс, председател на Съвета на началник-щабовете, неотдавна каза, че има нулев шанс за война с Иран. Той омаловажи твърденията на американското разузнаване, че иранското правителство е отговорно за снабдяването с боеприпаси на иракските бунтовници.
Неговото становище бе подкрепено от британски агенти от разузнаването, според които участието на Техеран в дейността вътре в Ирак на малък брой "Гвардейци на революцията" далеч не е доказано.
Хилари Ман, главният експерт за Иран в президентския Съвет за национална сигурност до 2004 г. заяви, че думите на Пейс са признак за серизно недоволство във висшето командване.
"Той е много сериозен и лоялен войник, необичайно е за него да прави подобни коментари публично, и това говори, че има сериозни разногласия между Пентагона, Съвета за национална сигурност и Белия дом", коментира тя. Ман се опасява, че администрацията се стреми да подтикне Иран към
реакция, която би могла да се използва като извинение за атака
Според британски офицер американският флот бил пределно наясно с рисковете от конфронтация с Иран и затова бил изключително внимателен в Залива. Американските ВВС обаче били много по-склонни да атакуват
Иран.
Ген. Майкъл Мозли, командващият ВВС, посочил Иран като главната вероятна цел за американската бойна авиация на военна конференция този месец.
Според сп. "Ню Йоркър", Пентагона вече е създал работна група за планиране на въздушните удари срещу Иран. Първоначално тя се фокусирала върху унищожаването на ярените съоръжения на Иран и смяна на режима, но напоследък била инструктирана да идентифицира мишени в Иран, които биха могли да са замесени в подпомагането и въоръжаването на екстремисти в Ирак.
Командирите на сухопътните сили обаче се страхували, че атака срещу Иран ще доведе до ответен удар по американските войници в Ирак и нови терористични атаки, повишанане цените на петрола и заплаха от регионална война.
Лондон се страхувал, че собствените му войски ще в Ирак може да бъдат въвлечени в евентуалния американски конфликт с Иран, независимо дали правителството се присъедини към атаката или не.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!