"ЛУКойл" отново потвърди важността на турския пазар за компанията, но подчерта, че петролните продукти за него ще се произвеждат в модернизираната рафинерия в Бургас, пише "РБК Дейли".
Гигантът е изразил желанието си да купи рафинерии на "Тупрас" (Tupras) в Турция, съобщава местният в. "Сабах". Руската компания не коментира тази информация, а съсобственикът на рафинериите "Коч холдинг" я отрича.
Анализатори смятат, че "ЛУКойл" са станали заложник на спекулативни игри, в които някои инвеститори се опитват да спечелят от желанието на фирмата да купи рафинерия в чужбина, информира БГНЕС.
Ден по-рано и без да се позовава на какъвто и да било източник, "Сабах" съобщи, че "ЛУКойл" са предложили на "Коч холдинг" 10 млрд. долара за нейните рафинерии "Тупрас".
Съгласно информацията предложение за покупката на 30% дял е направила и австрийската О Ем Ви (OMV) чрез своето турско поделение "Петрол офиси". По данни на "Сабах" обаче от "Коч" са отхвърлили и двете предложения.
Президентът на енергийното поделение на "Коч холдинг" Ерол Мемиоглу заяви, че компанията не смята да продава рафинериите и не води никакви преговори с потенциални купувачи, предаде агенция "Блумбърг".
Говорителят на О Ем Ви Томас Хюмер, от своя страна, заяви пред агенцията, че австрийската фирма не е правила предложение за покупката на "Тупрас".
От пресцентъра на "ЛУКойл" напомниха на "РБК Дейли", че компанията се е отказала от плановете си за строителството на собствена рафинерия в Турция, като разчита да подсигури бъдещите си бензиностанции за сметка увеличаване капацитета на рафинерията в Бургас от днешните 7,5 млн. на 10 млн. тона годишно.
През 2004 г. петролният гигант бе сред претендентите за държавния пакет от 66% акции на "Турпас", който е собственик на четири рафинерии Измир, Измит, Киркале, Батман с общ капацитет 27,6 млн. тона петрол годишно, а също така за нефтохимическото производство на "Korfez Belediyesi", припомня БГНЕС.
Техен собственик за 1,3 млрд. долара обаче стана свързаната с "Татнефт" компания "Efremov-Kautschuk GmbH" в алианс с турската финансово-промишлена група "Zorlu".
Въпреки това след протести на профсъюзите турският Върховен административен съд анулира сделката и акциите на "Тупрас" бяха купени на повторния търг от турския "Коч" в алианс с "Роял Дъч Шел" за 4,14 млрд. долара.
Консорциумът придоби 51%, а по-рано правителството продаде 15% от акциите на неизвестен инвеститор. По данни на "Тупрас" в момента 49% от ценните книжа се търгуват свободно.
"ЛУКойл" смята Турция за приоритетен пазар за продажбата на петролни продукти и смята да увеличи броя на своите бензиностанции от днешните две до 500.
По данни на местни медии компанията вече се е споразумяла за покупката на веригите "M'Oil" (собственик на 385 бензиностанции), "Alpet" (около 400 в Турция и Кипър) и "Petline" (около 300).
Освен това в края на миналата година "ЛУКойл" купи петролна база в селището Яръмджа от компанията "Мармара петрол". Капацитетът на хранилището е 10 хил. куб.м.
Петролната база се намира в близост до рафинерията в Измит, с която е съединена с четири тръбопровода. Географското положение на обекта позволява да се вземат под наем тръбопроводите за изход към Мраморно море или да се построят собствени.
Тези сделки дадоха повод за слухове за възможната покупка на "Тупрас" от "ЛУКойл".
Александър Блохин от ИГ "АК Барс Финанс" заяви, че заради съпротивата, която гигантът изпитва при опитите си да купи рафинерия в Европа, компанията много често върви по заобиколен път: купува мрежи бензиностанции, петролни бази, терминали.
Не е изключено, че за сметка на желанието на "ЛУКойл" да купува в Европа, някои инвеститори да се опитват да повишат капитализацията на своите активи, като пускат слухове за готвеща се покупка, смята анализаторът.
Междувременно турският мобилен оператор "Тюрксел" е изпратил оферта в рамките на наддаването за 65% от БТК, съобщиха официално от централата на компанията.
65-процентният дял в българския телеком бе изкупен от исландския милиардер Тор Бьорголфсон. Неговата инвестиционна компания "Новатор" я придоби миналата година от американския фонд "Адвент интернешънъл", поел контрола над БТК през 2004 г.
Сега Бьорголфсон продава дела си, като очакванията са, че за него ще вземе около 1,3 млрд. евро, припомня Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!