Ш енгенското пространство за свободно придвижване официално се разшири с още девет страни. Това стана факт в 0.01 ч. централноевропейско време (01.01 ч. българско).
Гражданите на Словакия, Словения, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Малта, Полша и Чехия - които бяха приети в ЕС през май 2004 г., могат вече да преминават свободно вътрешните сухоземни и морски граници в зоната.
Проверките на летищата ще бъдат запазени до 30 март.
Така Шенгенското пространство вече обхваща 24 държави - 22 от Европейския съюз плюс Норвегия и Исландия.
Тези страни са премахнали контрола по вътрешните граници, контролират заедно външните граници на зоната, имат обща визова политика, както и база данни за престъпници и откраднати автомобили.
Извън зоната, създадена в съответствие с подписаното през 1985 г. в люксембургското селце Шенген едноименно споразумение, вече остават само пет държави от ЕС.
Великобритания и Ирландия избраха да не се присъединяват. Последната от 10-те страни, приети в съюза през май 2004 г. - Кипър, предпочете да запази някои гранични проверки за още една година.
Най-новите членки на съюза - България и Румъния, приети на 1 януари 2007, още не са покрили критериите в областта на сигурността, за да бъдат приети.
Фризо Роскам Абинг, говорител на зам.-председателя на Европейската комисия Франко Фратини съобщи пред БТА, че няма определен срок за влизане на двете страни в Шенгенското пространство.
Това е дълъг процес и трябва да има сигурност, че България и Румъния са готови да изпълняват изискванията на Шенгенската система, която включва редица елементи извън чисто граничния контрол, обясни Абинг.
Той спомена някои от тези елементи - развитие на сътрудничеството между полицейските служби, налагане на строг контрол върху защитата на личните данни, наличие на напълно функционираща електронна система за обмен на данни между страните в Шенгенското пространство и спазване на шенгенските изисквания при издаване на визи.
Швейцария, която не е член на ЕС, смята да премахне граничния контрол през ноември 2008 г., вероятно едновременно с Лихтенщайн.
Министрите на вътрешните работи на страните от ЕС дадоха на 8 ноември зелена светлина за присъединяване на девет нови държави от съюза към Шенгенското пространство на 21 декември. В одобрения от вътрешните министри текст бе отбелязано, че деветте страни са изпълнили на задоволително равнище поставените им две условия.
Първото бе постигане на удовлетворително ниво на сигурност на границите им, които от 21 декември стават граници и на Шенгенското пространство.
Второто условие бе присъединяване на деветте страни на 1 септември тази година към Шенгенската информационна система - общата база данни на влизащите в зоната държави за издирвани лица и откраднати предмети.
Присъединяването бе отбелязано на много места с церемонии. Разширяването на зоната като цяло бе посрещнато в празнично настроение, но се чуха и критични гласове.
Председателят на ЕК Жозе Мануел Дурау Барозу, който посрещна разширяването в Естония, заяви, че това е най-добрият ден в живота му. Свободното движение на хората е едно от основните човешки права, отбеляза Барозу в Талин.
Латвийският министър на външните работи Марис Риекстинс определи разширяването на зоната като логична крачка за страната му и останалите нови членове на ЕС. Доволен съм, защото нашите граждани ще имат повече свобода за придвижване и пътувания, допълни Риекстинс.
Полският министър на вътрешните работи Гжегож Схетина заяви на церемония на граничния пункт между Германия и Полша при Франкфурт на Одер, че днешният ден е специален, тъй като границите в Европа са на път да изчезнат.
Главата на разделението на Европа сега е затворена, отбеляза германският му колега Волфганг Шойбле.
Две хиляди души се събраха във Франкфурт на Одер, където някога бе една от най-знаковите граници през Студената война, за да отпразнуват падането на ограниченията.
Сюблимният момент настъпи под звуците на химна на ЕС - "Одата на радостта" на Бетовен, и на фона на пускането на фойерверки.
Франс прес отбелязва, че източноевропейските страни разглеждат днешното си присъединяване към Шенгенското пространство като последен етап от повторното им приобщаване към Европа след падането на комунизма.
Барозу обърна внимание, че разширяването на зоната ще доведе до ръст на търговията и туризма, ще даде импулс на икономическото развитие на граничните области и ще сложи край на досадните опашки по контролно-пропускателните пунктове.
Присъединяването на новите страни обаче също така принуди ЕС да затегне контрола по новите си външни граници на изток, за да предотврати проникването на негова територия на престъпни банди, нелегални имигранти и терористи, припомня Асошиейтед прес.
Вътрешният министър на германската провинция Бавария Йоахим Херман обаче изрази съжаление, че разширяването на Шенгенското пространство не е било забавено с една или две години.
Въпросът е колко добре е охранявана границата от Беларус до Полша, от Украйна до Словакия, подчерта Херман.
Влизането на девет страни в Шенгенското пространство за свободно придвижване поражда риск от голямо увеличаване на престъпността и тероризма в Германия, предупреди и председателят на националния полицейски синдикат Йозеф Шоринг, цитиран от португалската информационна агенция Луза.
Отварянето на границите е покана за престъпниците, аргументира се Шоринг на пресконференция в Берлин, дадена броени часове преди разширяването на зоната в полунощ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!