П артия на бившия премиер Иван Костов ДСБ подготвя протестни действия срещу посещението на руския президент Владимир Путин у нас, съобщи председателят на софийската организация на партията Атанас Атанасов. Визитата е планирана за 17 и 18 януари.
Бившият офицер от КГБ Путин установи диктаторски режим в своята страна, унищожи свободата на словото и възроди политическата полиция, която преследва противниците му и извършва политически убийства, каза Атанасов.
Предстоящото посещение на Путин в България ще бъде кулминация на угодничеството на президента Първанов и на българското правителство към новия руски диктатор, смятат от ДСБ. То ще ускори хода на мащабни проекти, които превръщат България в "троянски кон" на путиновата олигархия в Европейския съюз, посочи още Атанасов.
Според ДСБ имперската политика на Путин е пряка заплаха за българския национален интерес.
От партията се обявиха срещу строителството на АЕЦ "Белене", срещу унищожаването на черноморския туризъм и на Странджа заради петролопровода Бургас-Александруполис, както и срещу унищожаването на българската природа заради газопровода "Южен поток".
Тези проекти са неизгодни за България и затвърждават енергийната зависимост на България от Русия, отбеляза Атанасов.
От ДСБ съобщиха, че за организирането на протеста се водели консултации и със СДС.
Освен протести, ДСБ ще организира и кръгла маса на тема "Енергийна икономическа и политическа зависимост на България от Русия", на която ще бъдат анализирани резултатите от посещението на Путин и подписаните нови договорености с Русия. Съгласие за участие в дискусията са дали Иво Инджев, Огнян Минчев, Георги Касчиев.
"Визитата е замислена от руска страна като една неособено изгодна за България размяна. От страна на Русия ще дойдат емоции, ще дойдат уверения и хвалби за това, че двете страни са много близки, че двете страни са свързани от обща история, от общо бъдеще и ще бъде напомнена безусловната историческа истина за освобождението на България от Русия, ще бъде открита година на Русия в областта на културата.
Русия ще засвидетелства на България всичко това, което не струва пари. В отплата България ще трябва да даде на Русия безплатно всички това, което струва много пари - Бургас-Александруполис, "Южен поток", огромните цени на газа, огромните цени на изграждането на ненужната никому АЕЦ "Белене"", казва политологът Огнян Минчев, директор на Института за регионални и международни изследвания, в интервю за "Всеки ден".
Огнян Минчев посочва, че има всички основания да подозирам, че български политици са получавали подкупи от Русия, за да бъдат подписани тези договори, но не може да го докажа.
Протестен митинг в София на 18 януари - по време на визитата на Путин, подготвя и инициативен комитет за спасение на Бургаския залив по повод плановете за строителство на петролопровода Бургас-Александруполис.
Обществеността в Сърбия се интересува от предстоящото посещение на руския президент Владимир Путин в България поради очакванията по време на визитата да бъде подписан договорът с българските партньори за българското участие в изграждането на газопровода "Южен поток", се казва в материал, публикуван в сръбския вестник "Данас".
Руско-италианският проект предизвика невиждано досега внимание, но и прехвърчане на искри в Сърбия. Особено след като Русия предложи на Сърбия да бъде подписан цялостен договор за сътрудничество в областта на енергетиката, пише изданието.
Все още не е ясно дали руското предложение включва преминаване на трасето на газопровода през Сърбия или става дума за разклонение, което географски идва от изток, но в политически смисъл - от запад. Във всеки случай газопроводът ще дойде и ще мине към ЕС, пише сръбският вестник.
Българската позиция от енергийна гледна точка е напълно комфортна. Очевидно е, че нараства нейното значение за руските стратегически енергийни планове в района на Балканите и на Черно море, пише в материала.
Освен "Южен поток" София като член на ЕС подкрепя и газопровода "Набуко". Двата газопровода осигуряват на България стабилно снабдяване, но и укрепване на нейните регионални позиции. София смята, че положението й като член на ЕС и НАТО не противоречи на силното руско енергийно присъствие. Практично те реализират позицията - политика - ЕС, сигурност - САЩ, енергетика - Русия, пише "Данас".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!