"Българско ФБР чисти корупцията" - под това заглавие германският "Ди велт" излиза с публикация за усилията на българските власти да се справят с корупцията в страната.
Колкото повече корумпирани високопоставени служители биват разкривани, толкова повече се затвърждава и впечатлението, че България е корумпирана държава, е цитиран в началото на публикацията шефът на Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС) Петко Сертов.
Това е едва първото интервю, което Сертов е дал в Мюнхен след назначаването му на този пост.
"Той е изключително сдържан човек. Предпочита да каже една дума по-малко, отколкото дума повече", пише "Ди велт".
Вестникът информира, че службата е създадена през януари тази година със задачата да реши един от основните проблеми на България - да се справи с организираната престъпност, с мафията, с търговията с дрога, с прането на пари, или накратко, както наричат още службата - българското ФБР, трябва да разчисти корупцията в страната.
А от това има огромна нужда, защото Европейският съюз не е доволен от представянето на България, която според последния доклад на Европейската комисия от месец февруари, не е постигнала никакви конкретни резултати в превенцията на корупцията и организираната престъпност. Поради това тя рискува да се окаже със спряно финансиране от Брюксел, ако не положи повече усилия, пише "Ди велт".
В този смисъл очакваният сега нов доклад на Европейската комисия за напредъка на България виси като дамоклев меч над страната, добавя изданието.
Припомня се, че ДАНС е била създадена много набързо. През декември миналата година беше взето решението и през месец април вече бяха постигнати първите успехи. "Това ни радва", е цитиран да казва говорителят на Европейската комисия Марк Грей.
Доволен е и шефът на агенцията, отбелязва "Ди велт" и цитира Сертов, според когото на комисията е предоставена информация за 34 конкретни случая, по които ДАНС работи от април насам.
Сертов отказал да съобщи на германския журналист подробности, но вестникът отбелязва, че според изтекла в българските медии информация там са включени разработки за разбита чеченска престъпна група, която чрез силово застраховане събирала пари за терористична дейност, за разкрит международен мафиотски картел, който перял пари в шест страни от ЕС и други.
По-нататък шефът на ДАНС е цитиран да казва, че случаят "Румен Петков", уличен в контакти с разработвани лица, повече е навредил на службата, отколкото обратното. По-конкретен обаче Сертов е отказал да бъде.
Задоволил се е само с коментара, че колкото повече стават високопоставените лица, уличавани и задържани заради корупция, толкова повече се затвърждава и образът на България като корумпирана държава, а това е фалшива представа.
От близо 8 милиона българи около 7 хил. са в полезрението на неговата служба по подозрение за корупция. По думите на Сертов по-малко от 1% от тях са големите риби. Пак според него около три хил. души поддържат контакти с този 1% предполагаеми извършители, но това съвсем не означавало, че всичките тези 3 хил. души са корумпирани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!