М ногобройни държавни и неправителствени организации, които се занимават с проблемите на организираната престъпност, посочват Албания като главен транзитен пункт по пътя на дрогата.
На неотдавнашна конференция в института "Уидроу Уилсън" във Вашингтон беше заявено, че стойността на наркотиците, които годишно преминават през балканската страна, е около 2 млрд. долара.
На конференцията бяха изнесени също така данни, според които албанската наркомафия контролира между 40 и 90% от наркопазара в европейските страни. Парите от търговията се използват за закупуване на оръжие или биват изпирани и легализирани.
Добре информирани полицейски източници твърдят, че световните канали за трафик на дрога вече са монополизирани. Ако се желае да се постигне някакво влияние на наркопазара в Афганистан, който е смятан за един от най-силните, е необходимо разрешението на 30 мощни организации в цял свят, които според последния доклад на ООН имат преки контакти с наркобосовете в Афганистан, Пакистан, Турция, Албания и Косово.
ООН посочва още, че албанските наркотрафиканти са свързани с господарите на пазара на опиум в Афганистан. Според британския в. "Хералд" в Албания, както в Афганистан, Пакистан, Турция и Косово, има наркобосове, които печелят огромни суми в световната търговия с опиати.
Като се позовава на доклад на ООН, "Хералд" твърди, че Западът е започнал да купува макови полета, реагирайки на появата на евтин хероин във Великобритания.
Наркотрафикът осигурява над 40% от БВП на Афганистан и често отглеждането на мак е единственият източник на доходи в бедните селски райони. Талибаните не произвеждат мак, те са прехвърлили тази дейност на народа, който оцелява само благодарение на това.
Досега правителството в Кабул, осланяйки се на предложенията на САЩ, заповядаше полетата с мак да бъдат изгаряни и да се предприемат мерки срещу самите наркотрафиканти. Тази политика обаче довежда селското население до ръба на мизерията и засилва симпатиите към талибаните.
Днес може би има алтернатива, която може да помогне на земеделските стопани и в същото време на отслаби наркомафията. Според експерти поради недостига на медицински морфин опиумът може да се използва вместо кодеин и морфин, защото действа по подобен начин.
От общо 6110 т афганистански мак, колкото са произведени миналата година, могат да се получат 600 т медицински вещества. За това обаче е необходима политическа воля и финансова инициатива, както и контролиране на производството на мак.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!