"Оригиналът" се казва Пиераз и е многократен световен шампион по бягане на разстояния до 50 км, обяснява Democrit.com, като се позовава на сп. "Ню сайънтист".
За разлика от обикновените си събратя състезателният кон е сред малцината спортни представители на вида, от които могат да се клонират животни със същите способности.
Спортните коне по принцип се използват за езда, прескачане на препятствия, циркови изпълнения, игра на поло или състезания с впрягове, уточнява списанието.
Първият клониран кон обаче се появява още преди две години:
"Прометей беше просто научен експеримент. От гледна точка на науката няма какво повече да се добави за новия клонинг - твърди Сезар Голи, ученият, клонирал и двете животни в Болонския университет в Кремона, Италия. - За индустрията обаче новият кон е същинска находка."
Прометей е "рожба" на Голи. Жребчето е клонирано чрез имплантиране на кожни клетки в изпразнени яйцеклетки със собствен генетичен материал.
За две години ученият успял значително да повиши ефективността на процедурата - при новия клонинг 15% от ембрионите са се оказали подходящи за трансплантиране, докато при Прометей те са били едва 3%.
Жребчето е единственият оцелял ембрион от общо 34, имплантирани от Голи в 12 приемни майки, само три от които забременели.
Подобно на повечето състезателни коне, Пиераз е бил кастриран още като малък, така че не може да се размножава, обяснява от своя страна Ерик Палмър от компанията "Cryozootech", финансирала и появата на Прометей.
Въпреки че клонингът е генетичен близнак на Пиераз, не е сигурно, че ще е добър колкото него, предупреждава специалистът, според когото факторите на средата биха могли да се окажат решаващи в това отношение.
"Близнакът" на Пиераз е първият от многото, запланувани от "Cryozootech", която разполага с още 33 мостри в своята генетична банка.
Клонирането и законодателството във Великобритания
Екип от британски учени, получил наскоро правителствено разрешение да клонира коне за научни цели, приветства италианския експеримент.
Учените обаче се съмняват, че на Острова биха разрешили клониране с комерсиална цел.
Според някои британското правителство просто е капитулирало пред организациите за защита на животните.
"Animal Aid", лобистка организация в защита на животните със седалище във Великобритания например, се противопоставя на клонирането на коне с аргумента, че така ембрионите на животните се деформират, което е незаконно.
Междувременно ръководителят на отдела за изследване на конете в "Newmarket" Уйлям Олин планира осъществяването на два некомерсиални експеримента.
Единият се състои във вземане на ДНК от кобила, а след това - имплантиране в същото животно на клониран ембрион.
При другия експеримент Олин планира да създаде и имплантира хибридни ембриони от кон и магаре, за да провери доколко ДНК от яйцеклетката се възпроизвежда в клонинга.
Последното би могло да се окаже изключително важно, тъй като пораженията върху трансплантираната ДНК ще покажат до каква степен качествата на елитния състезателен кон избледняват у клонинга му.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!