Токът за промишлени цели ще се облага с 0.5 EUR на МВтч, а за бита - с 1 EUR на МВтч. Данъчно задълженото лице ще е производителят. От акциз ще се освобождава само енергията, добита от възобновяеми енергийни източници - вятър, слънце, биомаса. Крайната цена на тока за бита ще се повиши с около 2%, а за бизнеса - с 1%. Работна група от финансовото и енергийното министерство обсъжда акцизната политика на България по отношение на тока. Окончателен доклад ще бъде представен, след като се проследи ефектът върху десетте страни членки, които ще се присъединят към ЕС през юли 2004 г.
В ЕС акцизът върху електричеството е въведен от началото на 2004 г. От 2007 г. ще се контролират добивът и вносът на енергоресурси. Двойната данъчна тежест ще се избегне, като с акциз ще се облага само крайният продукт, т. е. ще има акциз върху тока, но не и върху горивото, от което е произведен.
С влизането в сила на новия закон за акцизите от 1 януари 2006 г. ще започне да действа система от акцизни складове. В тях ще се съхраняват течни горива, тютюн, алкохол. По време на престоя им в склада акцизът ще е дължим, но неговото плащане ще се изисква, когато стоката напусне обекта. Акцизните складове и техните собственици ще се лицензират.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!