С коростта, с която се консумират енергийни ресурси в развиващите се страни, расте, докато в развитите пада. Износителите на петрол консумират все повече "черно злато", а потребителите натрупват резерви и заменят петрола с въглища или газ, пише руският "Ведомости".
Развитите страни се нуждаят от все по-малко енергия за растежа на БВП, а развиващите се - от все по-вече, заяви вчера във Висшата школа по икономика главният икономист на "Бритиш петролиум" Кристофър Рюл. Той представи годишния доклад "Перспективи за развитието на световната енергетика".
През 2006 г. при растеж на БВП с 5,2% консумацията на енергия в света се е увеличила с 2,4%. През 2004 г. БВП е нараснал с 5,1%, а потреблението на енергия - с 4,8%.
От началото на века потребителите се опитват да заменят скъпия петрол с по-евтини и "близки" ресурси.
През последните шест години потреблението на въглища е растяло с над 5% годишно, на газ - с 3%, на петрол - с 1,5%. Докато цената на петрола е висока, опитите за диверсификация ще продължават, заяви Валери Нестеров от "Тройка диалог".
Делът на развиващите се страни в световната консумация на енергия расте, а на развитите - пада. От 1991 до 2006 г. делът на САЩ е намалял от 23% до 21%, на ЕС - от 22% до 18%. На Китай се е увеличил от 9% на 16%, а на развиващите се пазари без Китай - от 25% на 33%.
През 2006 г. страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие са съкратили консумацията на петрол с 0,9%, САЩ - с 1,3%, Русия - с 4,2%, Близкия изток - с 3,5%.
В резултат износителите добиват все повече петрол за собствените си нужди. През 2004 г. страните от Близкия изток са консумирали 21% от добития петрол, а през 2006 г. - 23%.
В Русия не е точно така: расте търсенето на висококачествен бензин, заяви Дмитри Лукашев от "Алфа-банк". Подобна е и ситуацията с природния газ: през 2006 г. за нуждите на вътрешния пазар са отишли 79,5% от добития в страната газ, а през 2004 г. - около 67%.
Междувременно "Газ дьо Франс" призова производителите на газ да се откажат от обвързването на цената му със стойността на петролните продукти. Това едва ли е възможно скоро, защото схемата е удобна както на продавачите, така и на купувачите, коментира "Ведомости".
Според Бернар Брел, ръководителят на департамента за търговия и доставки на една от най-големите енергийни компании в Европа, в бъдеще цената на газа ще се определя само от търсенето и предлагането, както е в момента на вътрешните пазари в Европа.
Днешната цена на природния газ се формира на основата на усреднената стойност на алтернативните на газа видове горива, мазут и дизелово гориво, умножени по коефициента, отчитащ топлинните свойства на природния газ и петролните продукти, обясни съсобственикът на голяма руска трейдингова компания.
Система от подобни договори работи в Европа от 60-те години на ХХ век и се поддържа от мнозинството продавачи и купувачи и няма външни регулатори, добавя мениджър на "Газпром".
Потребителите също не смятат да се отказват от подобна схема, защото тя е удобна, заяви топмениджърът на голяма германска енергийна компания.
Когато цената на петролните продукти пада, производителите и продавачите на газ съвсем естествено започват да говорят, че системата е на доизживяване, но веднага след като мазута и другите горива поскъпнат, всички забравят за минусите на подобна индексация, шегува се той.
Наистина през тази година концернът може сериозно да пострада от тази система. През май му се наложи да снижи плана за доходите през тази година с почти 10 милиарда долара заради намаляването на плана за продажби на газ в Европа след топлата зима и намаляването на световните цени на петролните продукти.
Вместо 293,8 долара за 1000 куб.м газ, в Европа той ще струва 241,5 долара, са изчислили от "Газпром" в последната редакция на своя бюджет.
Газовите трейдъри също не виждат перспективите за промяна на днешната формула на ценообразуване на газа: газът се превръща в химическа суровина, използвана като алтернативно автомобилно гориво, което също е обвързано с цената на петролните продукти.
С развитието на използването на газа в това му качество цената му само ще расте, изхождайки от това, че в момента бензинът струва два пъти по-скъпо от мазута, прогнозира събеседник на "Ведомости".
Представител на "Газ дьо Франс" се въздържа от коментар. От германската "Е.ОН Рургаз" и италианската ЕНИ, най-големите купувачи на руски газ, също отказаха да коментират.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!