0

С коростта, с която се консумират енергийни ресурси в развиващите се страни, расте, докато в развитите пада. Износителите на петрол консумират все повече "черно злато", а потребителите натрупват резерви и заменят петрола с въглища или газ, пише руският "Ведомости".

Развитите страни се нуждаят от все по-малко енергия за растежа на БВП, а развиващите се - от все по-вече, заяви вчера във Висшата школа по икономика главният икономист на "Бритиш петролиум" Кристофър Рюл. Той представи годишния доклад "Перспективи за развитието на световната енергетика".

През 2006 г. при растеж на БВП с 5,2% консумацията на енергия в света се е увеличила с 2,4%. През 2004 г. БВП е нараснал с 5,1%, а потреблението на енергия - с 4,8%.

От началото на века потребителите се опитват да заменят скъпия петрол с по-евтини и "близки" ресурси.

През последните шест години потреблението на въглища е растяло с над 5% годишно, на газ - с 3%, на петрол - с 1,5%. Докато цената на петрола е висока, опитите за диверсификация ще продължават, заяви Валери Нестеров от "Тройка диалог".

Делът на развиващите се страни в световната консумация на енергия расте, а на развитите - пада. От 1991 до 2006 г. делът на САЩ е намалял от 23% до 21%, на ЕС - от 22% до 18%. На Китай се е увеличил от 9% на 16%, а на развиващите се пазари без Китай - от 25% на 33%.

През 2006 г. страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие са съкратили консумацията на петрол с 0,9%, САЩ - с 1,3%, Русия - с 4,2%, Близкия изток - с 3,5%.

В резултат износителите добиват все повече петрол за собствените си нужди. През 2004 г. страните от Близкия изток са консумирали 21% от добития петрол, а през 2006 г. - 23%.

В Русия не е точно така: расте търсенето на висококачествен бензин, заяви Дмитри Лукашев от "Алфа-банк". Подобна е и ситуацията с природния газ: през 2006 г. за нуждите на вътрешния пазар са отишли 79,5% от добития в страната газ, а през 2004 г. - около 67%.

Междувременно "Газ дьо Франс" призова производителите на газ да се откажат от обвързването на цената му със стойността на петролните продукти. Това едва ли е възможно скоро, защото схемата е удобна както на продавачите, така и на купувачите, коментира "Ведомости".

Според Бернар Брел, ръководителят на департамента за търговия и доставки на една от най-големите енергийни компании в Европа, в бъдеще цената на газа ще се определя само от търсенето и предлагането, както е в момента на вътрешните пазари в Европа.

Днешната цена на природния газ се формира на основата на усреднената стойност на алтернативните на газа видове горива, мазут и дизелово гориво, умножени по коефициента, отчитащ топлинните свойства на природния газ и петролните продукти, обясни съсобственикът на голяма руска трейдингова компания.

Система от подобни договори работи в Европа от 60-те години на ХХ век и се поддържа от мнозинството продавачи и купувачи и няма външни регулатори, добавя мениджър на "Газпром".

Потребителите също не смятат да се отказват от подобна схема, защото тя е удобна, заяви топмениджърът на голяма германска енергийна компания.

Когато цената на петролните продукти пада, производителите и продавачите на газ съвсем естествено започват да говорят, че системата е на доизживяване, но веднага след като мазута и другите горива поскъпнат, всички забравят за минусите на подобна индексация, шегува се той.

Наистина през тази година концернът може сериозно да пострада от тази система. През май му се наложи да снижи плана за доходите през тази година с почти 10 милиарда долара заради намаляването на плана за продажби на газ в Европа след топлата зима и намаляването на световните цени на петролните продукти.

Вместо 293,8 долара за 1000 куб.м газ, в Европа той ще струва 241,5 долара, са изчислили от "Газпром" в последната редакция на своя бюджет.

Газовите трейдъри също не виждат перспективите за промяна на днешната формула на ценообразуване на газа: газът се превръща в химическа суровина, използвана като алтернативно автомобилно гориво, което също е обвързано с цената на петролните продукти.

С развитието на използването на газа в това му качество цената му само ще расте, изхождайки от това, че в момента бензинът струва два пъти по-скъпо от мазута, прогнозира събеседник на "Ведомости".

Представител на "Газ дьо Франс" се въздържа от коментар. От германската "Е.ОН Рургаз" и италианската ЕНИ, най-големите купувачи на руски газ, също отказаха да коментират.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Свят Преди 1 час

Ракетата е била оборудвана с шест бойни глави

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Свят Преди 2 часа

Зеленски: Разработваме нови средства за противовъздушна отбрана

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

България Преди 4 часа

Той обясни, че е изпратил благодарствен SMS на Урсула фон дер Лайен

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 5 часа

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 6 часа

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 7 часа

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 7 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 8 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 8 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 8 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 8 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 9 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 9 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 10 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 10 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"