"Жан-Пиер Рафарен не е камикадзе и не отива на приключение - пояснява един от неговите съветници. - Той чисто и просто върши държавните си задължения в разгара на атипичната пневмония."
Пътуването до Китай, което бе заплануване през есента на 2002 г., има за цел да консолидира дипломатическите отношения между двете страни - пояснява Изабел Шеню от РФИ. - Париж и Китай бяха на едно мнение по време на иракската криза и продължават да споделят една и съща позиция за ролята на ООН в следвоенното възстановяване."
Жан-Пиер Рафарен ще бъде първият високопоставен западен ръководител, който ще се срещне с новата китайска изпълнителна власт, допълва френското радио. От началото на епидемията бяха отменени около 60 официални посещения, сред които визитите на американския вицепрезидент Дик Чейни и британския премиер Тони Блеър.
Жан-Пиер Рафарен се надява да даде тласък на дейността на френските предприятия в Китай, коментира още РФИ. Сред приоритетите на френското правителство е изграждането на топлоцентрала от "Алстом" и създаването на инвестиционна банка в партньорство с "Креди Лионе". Работи се и върху получаването на разрешително за застрахователните компании "Групама" и "Се Ен Пе". През миналата година Франция се смъкна от 12-о на 14-о място сред доставчиците на Китай.
След пристигането на Жан-Пиер Рафарен в Пекин бе подписан договор за закупуване от страна на Китай на 30 самолета от европейските "Ербъс". Договорът е на стойност 1,7 млрд. евро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!