Двамата български военнослужещи и техният шофьор, които бяха обвинени за шпионаж в Гърция, се прибраха, съобщи пресцентърът на Министерството на отбраната.
Оттам уточняват, че бързото разрешаване на случая със старши сержант Йордан Чапов, кадрови редник Димитрана Чапова и Георги Граматиков е станало възможно в резултат на усилията на консулската служба и офиса на военния аташе в посолството на Република България в Гърция.
Тримата са платили по 1000 евро гаранция за освобождаването си., след като са обжалвали решението на гръцкия съд. Предстои изясняване на фактите по случая.
Илиана Власакиду, адвокат на тримата, заяви, че случаят е резултат на
недоразумение. Власакиду каза, че те са пристигнали в Гърция с цел туризъм и за да отпразнуват рождения ден на единия от тях.
Направените от тях снимки по време на пътуването в южната ни съседка са били само за спомен. Заснемането на част от военно поделение до село Плати в област Еврос от българите е станало по случайно стечение на обстоятелствата.
Адвокат Власакиду посочи, че намерените от гръцките власти снимки не доказват отправените към българите обвинения. Според нея мотивите за извършването на престъплението не са доказани.
Защитничката на българите уточни също, че що се отнася до наказателната процедура, гръцката държава в момента няма претенции към тримата и затова са били пуснати.
Вчера Франс прес съобщи, че двама офицери от българската армия са били осъдени на 15 месеца затвор за военен шпионаж. Те били заловени в понеделник да снимат гръцки военен обект в граничния град Орменио. Според разследващите случая във фотоапарата им били открити и снимки на други обекти.
В своя защита българските офицери заявили, че били в Гърция като туристи и че имали намерение да публикуват снимките на военните обекти в българско военно списание
От МО тогава уточниха, че военнослужещите, сержант и редник, "са пребивавали в Република Гърция като туристи, по време на ползване на полагаем годишен отпуск. В южната ни съседка те са пребивавали като частни лица и по никакъв начин престоят им там не е обвързан с тяхната професия".
Министерството на отбраната изпрати писмо до Министерството на външните работи с настояване за бързо изясняване на случая. Според действащото българско законодателство това е в техните правомощия, тъй като задържаните в гръцката държава са със статут на цивилни лица и трябва да бъдат потърсени и защитени техните права като на български граждани.
Министерството на отбраната незабавно поиска среща и изиска обяснение по случая от военното аташе на Република Гърция у нас.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!