К итайски учени вярват, че останките от динозаври, които са намерили в източната провинция Шандонг, са може би най-голямата колекция от подобни вкаменелости, откривана някога, съобщава Би Би Си.
Учените от Китайската академия на науките, твърдят, че от март 2008 г. са изкопали 7600 кости на динозаври. Повечето датират от края на креда (преди около 65 млн. години), когато динозаврите масово измират.
Град Жученг в провинция Шандонг е известен сред местните като "градът на динозаврите". От 60-те години тук са направени няколко значими открития. Учените обаче твърдят, че находките, на които се натъкнали през миналата година, са много по-важни.
На терен от няколко стотин метра палеонтолозите намират около 3 хил. кости. На няколко обекта в близост са разкопани още. Те се надяват откритията им да дадат отговор на въпроса кое е предизвикало изчезването на динозаврите.
"За първи път в света се откриват толкова много вкаменелости на такава малка площ. Това е изключително важна находка, която ще допринесе за разгадаването на мистерията около изчезването на динозаврите", казва за местните медии проф. Зао Ксижин, ръководител на експедицията.
Пълните подробности за откритията още не са публикувани, но се твърди, че сред тях има кости на тиранозавър и анкилозавър. Какво още са открили палеонтолозите ще стане ясно едва в края на тази година.
Д-р Пол Барет, водещ палеонтолог от Природонаучния музей в Лондон, казва за Би Би Си, че е напълно възможно твърденията на китайските учени да са основателни.
Разкопките са замразени през зимата, но щом времето се затопли отново ще продължат. Учените очакват да намерят още останки от динозаври.
Властите в провинция Шандонг вече обмислят възможността да направят природонаучен парк в района на откритията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!