"Траките - воини, но и хора на изкуството" е озаглавен репортажът в три страници на популярното седмично списание за култура и шоубизнес "Оджи".
Подробности за публикацията, посветена на археологически открития в България, съобщава Виолина Христова от Българската редакция на Би Би Си.
Италианският седмичник разказва и за българския Индиана Джоунс - археологът Георги Китов, когото нарича така заради лекотата, с която осъществявал археологически открития.
Според изданието не може да се отрече фактът, че едва сега траките започват да разкриват истинската си идентичност, тъй като по време на комунистическия режим историята, свързана с тях, е била в сянката на изследванията за българско-руските отношения, от които се интересувал режимът.
Списанието цитира Китов, според когото в района на Казанлък се намира истинска долина на тракийските царе по подобие на египетската, тъй като по продължението на минаващата там река имало такова количество храмове, гробове и гробници, както никъде другаде.
"Оджи" разказва подробно за новооткритата гробница до Златиница, но споменава и за археологическите открития в Перперикон и Татул.
Според изданието траките са били известни като разбойници, но така също и като хора с култура, смесица от оригиналност и фантазия, която по-късно се е превърнала в културата на Тракия.
Сега, след дълги години на история, разказана от победителите, траките най-после взимат дума и чрез украшенията, чрез които са изразявали себе си, пише в заключение италианският седмичник "Оджи".
Венецът от Златиница вероятно е на цар Керсеблепт
Тракийският цар Керсеблепт е владетелят, погребан в могилата между ямболските села Златиница и Маломирово, предполага Даниела Агре от Археологическия институт и музей при БАН.
Тя е ръководител на екипа, който на 23 юли откри останките от богато погребение на тракийски цар от средата на IV в. пр.н.е.
Керсеблепт, син на Котус Първи, е бил изключителен войн. Много пъти е воювал с Филип Втори. Бил е почетен гражданин на Атина и е имал право да участва в олимпийските игри, разказа Агре.
По думите й това е дало основание на екипа да предположи, че златният венец, открит при разкопките, е награда на владетеля за победа в игрите.
По-вероятно е обаче венецът да е израз на почит за негова голяма победа в битка, отбеляза археоложката.
Астрономи се включиха в 'Темп'
За първи път астрономи са се включили в археологическата експедиция "Темп".
Те ще направят пространствена снимка на 15-те открити досега гробници в Долината на царете край Казанлък и ще се опитат да разберат как са били проектирани и построени те преди 25 века.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!