О свободените български медици, които бяха застрашени от смърт в Либия, участваха в откриването на редовната сесия на Европейския парламент в Брюксел.
"Днешният ден е не само международен Ден срещу смъртното наказание, както вече е обявен със съдействието на Съвета на Европа и Европейския парламент. Сред нас тук са българските медицински сестри и лекари, които бяха застрашени от смъртно наказание в Либия", заяви председателят на ЕП Ханс-Герт Пьотеринг, откривайки сесията.
"Приветствам българските медици тук, сред нас. Те прекараха дълги години в либийски затвор, съдени по фалшиви обвинения. И от името на Европейския парламент искам още веднъж да кажа - ние сме твърдо срещу смъртното наказание", каза още Пьотеринг.
"Много институции и политически личности дадоха принос затворът за тях да свърши и да са свободни. Искам да кажа от името на ЕП, че парламентът винаги ги е подкрепял докато бяха в затвора и се е надявал, че ще излязат на свобода", посочи той.
От името на българските медици Валентина Сиропуло отбеляза, че ЕС е направил невъзможното, за да постигне тяхното освобождаване, мобилизирайки усилията на хора и институции.
Тук сме, за да благодарим на всички, включително и на медиите, които направиха освобождаването ни възможно, изтъкна тя.
Медиците заявиха, че не възнамеряват да търсят компенсации, но се нуждаят от морална и материална подкрепа, за да могат да се реинтегрират в нормалния живот.
След пресконференцията те присъстваха на официален обяд в тяхна чест, на който присъстваха и българските евродепутати от всички парламентарни групи.
Опитвам се постепенно да се върна към живота, казва палестинският лекар с българско гражданство Ашраф ал Хаджудж, прекарал над осем години в либийски затвор, в интервю за Франс прес.
"Много е трудно. Трябва да възстановим изгубените девет години живот със семействата ни. Започваме да се адаптираме, но девет години от миналото ни са унищожени, като черна дупка", казва Хаджудж, който е в Лисабон по повод международна конференция срещу смъртното наказание, организирана от португалското председателство на ЕС.
Искам да продължа следването си по медицина, добавя той, изтъквайки това като етап от връщането си към нормалния живот.
"В продължение на девет години всеки ден, минута и секунда чувствах, че могат да ни убият. Още при арестуването ни предупредиха, че ще правят с нас каквото поискат", казва Хаджудж по адрес на либийските власти.
Той припомня продължителните мъчения с електричество, кучета, лишаването от сън и сексуалната агресия, на които е бил подложен. Петте медицински сестри изживяха същото, казва лекарят и добавя, че днес изпитва обич и уважение към либийския народ и съжаление към онези, които са го държали в затвора.
Евродепутатът-консерватор Джефри ван Орден, бивш докладчик за страната ни в ЕП, е изпратил писмено запитване до еврокомисаря Бенита Фереро-Валднер, в което я моли да хвърли известна светлина върху обстоятелствата около освобождаването на българските медици в Либия.
"В продължение на осем години бяхме неефективни. Мисля, че има какво да се отговори. Либия би трябвало да компенсира медиците", посочи британският евродепутат, цитиран от БТА.
ЕС има моралната отговорност да поиска това, подчерта Ван Орден и добави, че според него "групата е жертва на политическа игра".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!