"Света София" в Истанбул постепенно се отваря за мюсюлмански религиозни ритуали. От високоговорителите на едно от минарета към пристройката до музея се разнася езана, а в петъчните дни джамията, чийто капацитет е около 300 души, се препълва, съобщава турският сайт "Интернетхабер".
Всъщност става дума за ритуали в пристроеното здание на задната страна на православния храм, откъм входа на двореца Топкапъ, докато основната сграда на "Света София" продължава да е музей, посещаван всекидневно от хиляди местни и чуждестранни туристи.
Според информацията на сайта за петъчната молитва в пристройката, към която са вдигнати пет минарета, идвали много турци и араби.
Напливът предполага, че светинята е на път да се превърне в джамия, пише "Интернетхабер" и напомня за дългия спор дали храмът да се ползва като религиозно място.
Ислямистките среди в Турция отдавна имат желание "Света София" да започне да функционира като джамия, а от православните среди в чужбина идват искания тя да бъде църква.
Миналата година ислямистка фондация поиска съдебна намеса, за да бъде отменено решение на министерския съвет от 1934 г. за обявяването на
сградата за национален музей.
Съдът отхвърли иска с мотива, че има решение на министерството на културата, подписано лично от основателя на турската република Мустафа Кемал Ататюрк.
"Света София" е бивша престолна църква на Византийската империя в Константинопол (днешен Истанбул), превърната в джамия от османските завоеватели през 1453 г. След 1934 г. функционира като музей. Построена е само за пет години. Счита се за най-яркия пример за византийска архитектура и поради размера си и архитектурните и инженерни постижения е една от най-великите сгради на Античността.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!