В ъпреки че парламентът прие ветото на президента Георги Първанов върху част от промените в Закона за интеграция за хората с увреждания, днес депутатите отново заложиха принципа на диференцираното отпускане на интеграционни добавки. Точно срещу него възрази държавният глава.
Президентът оспори през септември част от текстовете, с които на практика се отнема правото на парична добавка за интеграция в обществото.
Два гласа не стигнаха миналия месец парламентът да отхвърли ветото. Левицата каза, че ще поиска анулиране на гласуването. Мотивите бяха, че при повторното гласуване системата не отчела гласовете "против" на четирима депутати.
Депутатите днес гласуваха нови текстове, но запазиха принципа хората с увреждания да получават различни добавки, съобразени с нуждите им.
От догодина хората с трета група инвалидност няма да имат право на добавки за рехабилитация и лекарства.
Те ще получават добавка за транспорт, обучение и наем на общинско жилище, а не както досега всички видове добавки.
Зам.-министърът на труда и социалната политика Иванка Христова обясни, че интеграционните добавки ще бъдат съобразени първо с вида, а след това и със степента на увреждане, предаде БНР.
Тези критерии ще бъдат уточнявани, социалните комисии ще предлагат индивидуалните потребности на човек, каза тя. Веднага щял да бъде изготвен правилник за прилагане на закона с променените текстове.
Когато той бъде приет от Министерския съвет, ще бъдат дадени новите интеграционни добавки за тези, които подават молбите си.
Христова посочи, че така не се ограничава кръгът на хората, които имат право на добавки, с какъвто мотив президентът върна тази част от закона за ново обсъждане в парламента.
Председателят на социалната комисия Хасан Адемов обясни, че са направени много малки корекции в отговор на ветото на Първанов.
"И то в частта за балнеолечение на хората с трайни увреждания, който са с увреждания над 90%, да имат право на двойния размер на интеграционната добавка, при положение, че не ползват придружител. Това е новото, което беше прието", обясни той.
Над 850 000 са хората с увреждания, каза още Адемов. Споре него заделените за тях средства в бюджета за тази година от 126,8 млн. лв. няма да бъдат достатъчни и ще са необходими още 35 млн. лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!