И деята за премахването на анонимността на сайтовете в интернет в България не може да се квалифицира по друг начин, освен като опит за установяване на нова форма на цензура с цел предотвратяването на разпространението на информация, заявява Българският хелзинкски комитет в свое становище, разпространено до медиите.
На пресконференция днес от организацията коментираха, че спирането на сайта "Опасните новини" представлява покушение срещу свободата на словото.
Повод за коментарите на организацията са разпространени информации в медиите, според които сайтът е бил спрян след намеса на ДАНС.
Според членовете на комитета, в една демократична държава службите за сигурност няма какво да правят в и около средствата за масова информация.
Спреният преди няколко дни сайт е съществувал месец и на него са били публикувани анонимни скандални текстове, засягащи високопоставени личности в държавата, посочиха от БХК.
Ако с публикациите са засегнати сигурността на държавата, издадена е държавна тайна или са нанесени вреди на отбранителната сила на страната, законът дава достатъчно средства за наказателно преследване на авторите на подобни текстове.
В една демократична държава всеки, включително високопоставен властимащ, има правото да се обърне към съда, ако дадена информация за него не е вярна или го клевети, отбелязват от БХК.
В петък говорителят на ДАНС Зоя Димитрова каза за БГНЕС, че агенцията няма да дава информация по случая, правела се вътрешна проверка.
Същия ден "Дарик радио" съобщи, че ДАНС работи по случая със сайта "Опасните" от 1 септември като преди това по казуса са работили експерти от МВР.
Намесата на ДАНС се е наложила заради наличието на елементи на класифицирана информация в част от текстовете, публикувани в сайта. Предстояло да се установят източниците на тези информации.
Според публикации в медиите зад сайта "Опасните новини" стояли бизнесменът, занимавал се съ търговия с оръжие Младен Мутафчийски и журналистът Огнян Стефанов. В съдружие двамата управляват и интернет сайта Фрогнюз (frognews.bg).
Преди седмица Стефанов пише статия в сайта си, в която се оплаква, че е бил притискан от службите и подслушван, тъй като подозренията клоняли, че той списвал "Опасните новини". Стефанов отрича да е автор на публикациите в сайта на "Опасните".
По-късно обаче в "Опасните новини" се появява публикация, в която Стефанов и Мутафчийски признават, че са пускали лъжовни информации, за което се извиняват.
"Сблъсъкът с непознатото ражда параноя.
А цялата работа започна, защото се появи сайтът "Опасните", който публикува голяма част от това, за което говорят хората по улиците. Уж добре информирани източници, с ченгеджийски подробности, жълтении за президента и други силни другари.
И държавата се изправи като гора от стомана. Срещу един сайт. И реши да се бори срещу анонимността в интернет", пише в блога си журналистът Иван Бедров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!