Количеството радиоактивни материали, които попадат в околната среда, се равняват на щетите, които би нанесъл взрива на 500 атомни бомби, от големината на тази, хвърлена над Хирошима през 1945 г.
Общо в Украйна e заразена площ от 50 хил. кв. км, а 3,2 млн. души, от които 1 млн. деца са засегнати от катастрофата.
За двете години след взрива в работата по ликвидиране на последствията взимат участие около 600 хил. души. От тях 200 хил. са облъчени. Сега те са нуждаят от специализирано лечение и наблюдение до края на живота си.
За последните 10 години близо 170 хил. души от пострадалите от лъчението са починали.
След аварията мутациите у хора и животни рязко нарасна, коментира ситуацията ръководителят на украинската Национална комисия по радиоационна защита на аселението академик Дмитрий Гродзински.
По неговите думи, ако по-рано подобни случаи са били стотни от процента, в момента те са нараснали до 24%.
"Първите пострадали бяха животните. След аварията в близкото село Народичи започнаха да се раждат или напълно слепи прасенца, или с очи колкото дини. Местните жители разказват, че вместо пиленца се излюпват непознати създания. Все още се раждат деца със синдрома на Даун", разказва Гродзински.
Статистиката сочи, че случаите на рак на щитовидната жлеза са десетки пъти повече, отколкото преди аварията, и то не само в Украйна, но и в Беларус.
Според учените затварянето на станцията вместо да реши проблемите, ги е задълбочило.
"Бетонният саркофаг на взривилия се реактор се правеше бързо, без арматура. Той е ненадежден, особено като се отчита сеизмичната активност на района", обяснява Гродзински.
По думите му в района се намират повече от 800 радиационни хранилища, които били създадени набързо след аварията и от които в момента изтича америций, който е много по-опасен от стронция.
Ядреното гориво в разрушения атомен реактор отново започва да се затопля и се излъчва под формата на радиоактивен прах от бетонния саркофаг, предупреди още Гродзински.
Думите му обаче бяха опровергани от представител на украинското министерство на извънредните ситуации. Всичко е напълно в нормите, категорични са оттам.
Последният, 3-ти реактор на "Чернобил" бе закрит на 15 декември 2000 г. Пълната консервация на централата трябва да бъде извършена до 2008 г., припомнят руските медии.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!