К огато се каже униформа, правим асоциация със силите на реда или армията. Униформите обаче се срещат и на други работни места. Те са въведени заради престиж или от практическа гледна точка. Понякога са причина за доста сериозни дебати за и против.
В Русия се обсъжда връщането на ученическите униформи, но като че ли по-важен е въпросът за униформите на армията. Армия, която често е критикувана, че не е достатъчно съвременна и е слабо професионална.
Отчасти упреците са във връзка с бюджета, но и заради външния вид на руските войници.
Униформата трябва да бъде красива и удобна, войните да я носят с гордост, а гражданите да са доволни от армията си. Според говорител на министерството на вътрешните работи на Русия именно такава униформа трябва да бъде въведена до края на годината.
На 8 май по време на официалните церемонии по повод годишнината от победата на Русия над нацистка Германия президентът Владимир Путин подписа указ за униформите на военните.
Целта е да се сложи край на тази еднаквост в униформите, независимо че става дума за напълно различни служби - като се започне от митничарите, пожарникарите, полицаите, мине се през спецчастите и се стигне до членовете на ФСБ.
Незапознати не могат да направят разлика между тях, ако ги срещнат на улицата. Реформата, отнасяща се до модернизирането на армията, ще отдели подобаващо внимание на униформите в опит да внесе малко ред в тази сфера.
Униформите на авиокомпания "Ер Франс" в началото на съществуването си твърде много приличат на военни.
В началото на 60-те години обаче идва революцията на Кристиан Диор и феминизацията на униформите.
Оттогава редица моделиери се вдъхновяват от предизвикателството да правят униформите на авиокомпанията. Последният е Кристиан Лакроа.
Ето разказите на три стюардеси от различни етапи на Ер Франс - Марилен, Од и Евлин.
"През 1956 г. униформата бе твърде строга. Цветът й бе морско синьо. Шиеха ги мъжки шивачи. Освен това нямаше лятна униформа", разказва Марилен.
"Когато си млад, едно пътуване до топла страна с подобна униформа не е проблем и тя винаги изглежда перфектно", споделя Марилен. Но помни, че никак не й било удобно.
През 1962/63 идват униформите на Кристиан Диор.
Марилен си спомня: "Това бе голямото чудо. Световноизвестен дизайнер ни обличаше. Дрехите му бяха едновременно практични, удобни и красиви. Колегите ми и аз самата много съжаляваме за тази първа униформа, защото тя бе най-успешната."
Ето какво разказва Од:
"Започнах през 1970 година. По това време ние не просто имахме униформа, а униформи. Имахме същия график за носенето им като френската армия. Това означава, че ако отивахме в южното полукълбо, тръгвахме през февруари със зимна униформа, а пристигахме с лятна."
Од си спомня още, че трябвало да се преоблича в тоалетните в края на полета.
Но това било важно, защото стюардесите били смятани за посланици на Франция в чужбина, но и посланици на френската висша мода.
Дрехите и дори обувките им били правени по поръчка от водещи дизайнери.
Евлин е действаща стюардеса. Тя е пътувала с Конкорд.
"Елегантността цареше на борда на Конкорд, повече от което и да било друго място. Тя трябваше да бъде на преден план. Смятам, че всички стюардеси, летели с този самолет, обожаваха последната рокля, която имахме. Тя беше много красива", споделя Еврлин.
Според нея в униформите на Конкорд стюардесите изглеждали невероятно. Но всъщност видът им просто отговарял на класата на самолета.
От две години насам у нас започна подмяна на старите армейски униформи със нови съгласно натовските стандарти.
Униформените облекла на армията се шият от "Интендантско обслужване" - една от малкото работещи държавни фирми под шапката на Министерството на отбраната.
Там се разработват всички модели на униформи на професиите, които изискват такова облекло - пожарникари, полицаи, митничари.
Новите камуфлажи са изработени в по-светло зелено. Войниците от военно-въздушните сили са облечени в бяло и сиво, които се преливат.
Най-екстравагантни са бойците от специалните части, които са облечени в черно. Екстравагантното, разбира се, не е в цвета, а в пелерината, която е задължителен елемент от униформата.
При необходимост перелината може да се използва и като на палатка.
От всички униформи на армията най-приятно впечатление правят флотските, решени в бяло и тъмносиньо. Както и преди, те изглеждат и най-елегантно.
"Униформата изисква много, но и дава много. Дава ми спокойствие, авторитет", казва капитан първи ранг Станко Станков.
Новите униформи са и по-качествени, защото платът е по-плътен от досегашния, с по-добра механична здравина. Камуфлажният плат е с отражателни способности. Циповете се отварят в двата края. Връхната дреха на камуфлажните облекла има цели 22 джоба.
Специално за контингента ни в Ирак беше разработен и пустинен вариант с шапка тип "тропически шлем" - с периферия и шалче.
За разлика от всички други облекла армейските униформи биват подлагани на изпитание предварително.
Според новите еталони на униформата за първи път е поставена лента за принадлежността на човека, облечен в униформа, към българската армия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!