П онятието "европеец" (като идентичност) за жителите на Стария континент не съществува.
Най-"истинските" европейци живеят в Холандия и Скандинавия - толерантни, особено що се отнася до хомосексуализма и разводите. Най-щастливите пък са ирландците.
В това уверява Европейският атлас на ценностите, издаден неотдавна от група учени от холандския университет Тилбург.
Събраната от тях информация се базира на проучване сред 40 000 души от 33 страни в Европа.
О тях едва 2000 се самоопределят като европейци.
Идеята е била да се определят общите европейски ценности от религия, семейство и работа до разбирането за демокрация и толерантност.
Европа е единна само в политическо отношение и в икономическите си оценки, но по отношение на моралните ценности не може да се твърди същото, смята Лоек Халмън, един от авторите на изследването.
Разликата е най-видима,
когато стане въпрос за жените.
От една страна те са длъжни да дават своя дял в семейния бюджет - така мислят 70% от германците.
Но в Белгия например и във Великобритания с подобно твърдение са съгласни едва 1/3 от запитаните. Т.е. там предпочитат жените да се грижат за семейството като си седят повече вкъщи, макар че според 50% от анкетираните за финансовото състояния на дома трябва да допринасят и двамата партньори.
Що се отнася до децата,
изследването установило, че европейците заемат твърде консервативни позиции.
На въпрос "Страда ли детето в предучилищна възраст от това, че майка му работи?" 70% от интервюираните в Гърция, Италия, Малта и Полша отговарят утвърдително, докато в Дания например процентът на тези хора е 18.
Друг пример. 90% от литовците и латвийците са убедени, че за да е щастлива една жена, й е нужно дете. Същото твърдение подкрепят едва 8% от холандците, според които дамата ще се чувства добре, ако успее да се реализира в някаква професия.
Явно изказаното преди време становище на италианеца Роко Бутильоне, който не успя да стане еврокомисар по вътрешните работи на ЕС тъкмо заради твърдението си, че жените трябва да си седят в кухнята край печката, се споделя от повече европейци, отколкото се предполага.
Мащабното проучване на холандските учени показва също, че по отношение на ценностите
Европа се разделя не само на "източна" и "западна", но и на "северна" и "южна".
Подобно делене важи най-вече за разводите. По скалата от 1 до 10 (10 означава "приемам", а 0 - "не приемам") шведите събират 7,8 пункта, холандците - 6,6, а германците - 5,9. Ниски са оценките на поляците и арменците.
Разликите,
когато се заговори за хомосексуализъм,
също са доста драстични. Само 10% от португалците приемат еднополовите партньорски отношения, процентът в Холандия е 80.
Учените използват за сравнение проучване, правено през 1981 г. от същия университет.
След първите избори за Европейски парламент през 1979 г. беше интересно да разберем съществуват ли общи европейски ценности, припомня Халмън.
Подтикът да се направи подобно изследване тогава бил даден от учен йезуит, за когото било важно да си обясни действително ли секуларизацията в Европа се движи със "страшна" скорост.
По това време религиозните въпроси играели второстепенна роля, но винаги са били в кръга на разискваните теми, които предизвикват разногласия в Европа.
Така например 36% от французите приемат религията като важна, а 55% твърдят, че никога не са се молили.
Съвсем различна е ситуацията в Полша и Малта. 44% от поляците се смятат за религиозни, а 78% от малтийците се молят за опрощение вън от църквите поне два пъти седмично.
Турците като цяло са най-религиозни и консервативни спрямо останалите европейци.
Гражданите на страната кандидатка за ЕС дават най-ниската оценка от всички 33 държави за развода - 3,6 по десетобалната скала.
12% от турците смятат, че жената и мъжът трябва да са с равно участие в оформянето на семейния бюджет.
В други сфери разликите са по-големи от очакваното: 1,5% се приемат като европейци, но пък същото може да се каже за португалците и румънците, при които процентът е 1,6.
Има един критерий, по който обаче турците биха могли да се нарекат членове на ЕС - там
е много силно съзнанието за "трудов морал".
На картата в атласа на ценностите с тъмночервен цвят е отбелязана само тази страна - 75% от турците вярват в думите "хората, които не работят, стават лениви".
Средно за Европа на това мнение са 63%, като за 60% от мюсюлманите работата е на първо място, дори за сметка на личното време. Техният пример следват част от шведите и холандците.
На базата на всички тези данни учените заключават:
"Единна европейска идентичност няма. Допитването прави подобна формулировка за самоопределяне дори смехотворна. Със същия успех можем да си говорим за общото ни с китайците."
За европейци се смятат най-вече в Люксембург, а най-зле е положението с европейската идентичност в Русия, Украйна и Румъния.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!