А втоматите "Калашников" през следващите 20 години ще останат най-използваното "средство за убиване" в райони на война, защото производството им не е регламентирано, според доклад на коалиция от неправителствени организации.
Около 70 млн. автомата или техни варианти се използват по цял свят, вкл. в арсеналите на поне 82 държави, се казва в доклада на коалицията "Контролирайте оръжията".
Той е публикуван във връзка с международната конференция за борба с незаконната търговия с леки оръжия, която се открива днес в ООН. От 26 юни до 7 юли организацията трябва да обсъди възможна ревизия на своя план от 2001 г. срещу нелегалния международен бизнес с леко оръжие.
Автоматите АК-47 се служат за убиване, осакатяване, терор и изтезания в конфликти на планетата, в страни като Афганистан, Великобритания, Конго, Ирак, Мексико, Сиера Леоне, САЩ, Венецуела и Йемен, се посочва в документа.
Калашник може да се купи за 30 долара в някои африкански страни
Според доклада самият създател на оръжието, руският генерал Михаил Калашников, настоява за стриктно международно регламентиране на търговията с леки оръжия.
Наскоро той призова да се прекрати злоупотребата с автоматите му. По думите му е ужасно, че неговите автомати попадат в ръцете на терористи, престъпници и дори деца войници и служат на безумните им цели.
"Често ме питат дали се чувствам виновен за човешките страдания, предизвикани от АК-47. Създателите на оръжията обаче не носят отговорност за тяхната употреба. Правителствата трябва да контролират
производството и износа на оръжия", казва той.
Коалицията "Контролирайте оръжията" обединява "Амнести интернешънъл", "Оксфам" и Международната мрежа за действия в сферата на леките оръжия, в която влизат около 600 неправителствени организации, посочва АФП.
Според американския в. "Лос Анджелис таймс" пък от началото на американската военна операция през март 2003 г.
в Ирак са загинали най-малко 50 000 цивилни иракчани
Вестникът се позовава на информация от иракското министерство на здравеопазването и на централната морга в Багдад.
Тези данни обаче са приблизителни, тъй като ведната след падането на режима на Саддам Хюсеин не е имало никаква статистика, а и досега в редица райони, като размирната провинция Анбар, властите не разполагат с информация за жертвите от насилието.
От 2003 г. досега в Ирак са загинали 2521 американски военни и са ранени 18 500, добавя "Лос Анджелис таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!