Н а една от най-популярните неправителствени организации в Холандия - "Новиб", принадлежи идеята да се използват възможностите и част от свободното време на служителите в предприятия за благотворителна дейност.
Проектите на "Новиб" се осъществяват съвместно с големите компании в Холандия, сред които е и електрическата компания. Неизползваните отпуски на служителите бяха превърнати наскоро в парична сума, с която се финансира цех за производство на инвалидни столове в Албания.
Не без значение е, че работодателят удвои сумата, което позволи на "Новиб" да получи 130 хиляди евро.
Служителите на електрическата компания са свободни да дават нови идеи за благотворителност. Закупуването на микробус за детски дом в Рио де Жанейро, приютяването на най-младите майки в Етиопия и обзавеждането на център за бездомни в Харлем.
Рекламната агенция "Шут комюникейшънс" в Амстердам изработва безплатно брошури за "Новиб". От своя страна консултантското бюро в областта на човешките ресурси "Фалкенбос" също работи безвъзмездно с благотворителната организация. В момента "Новиб" се стреми да привлече повече холандски предприятия за инициативите си.
Преди 10 години, Конференцията в Кайро излезе с призив за контрол над раждаемостта. Днес обаче резултатите са повече от отрицателни и затова няколко германски асоциации лансираха кампания в тази насока за страните от третия свят.
Международната федерация за семейно планиране е една от тези асоциации, като едновременно с контролирането на раждаемостта тя се бори за уважаване на традициите.
Едновременно с уважението към културата на дадена общност представителите на Международната федерация за семейно планиране полагат усилия да доразвият и осъвременят тази тяхна култура.
През октомври 2003 г. 57-годишната Роузи Суелпоп от Уелс започна да обикаля света, тичайки и има намерението да пробяга 32 400 км съвсем сама, без подкрепа от никого, без радио с единствената цел да помогне на дом за сираци край Москва.
Роузи винаги е била привързана към приключенията, но не и към медийния шум около тях. Когато тя заобиколи Нос Хорн на борда на катамаран със семейството си или пък когато прекоси сама Атлантика с лодка нито един журналист или фотограф не я очакваше при завръщането.
Този път обаче начинанието й има конкретна цел - да помогне на нуждаещите се деца. Защото, както самата тя споделя, загубата на съпруга й, починал преди година от рак, я накарала да разбере, колко е ценен животът.
Околосветската обиколка ще трае общо 730 дни, а досега Роузи е прекосила тичайки Северна Франция, Холандия, Германия, Полша и балтийските републики, за да стигне в момента близо до Казан.
Екипировката на Роузи се състои от шорти, горна дреха, анорак, раница и малка шейна, върху която е поставила канадската си палатка.
Когато поиска да се свърже с някой, който следи приключението й от Уелс тя се обажда от телефонна кабина.
С настъпването на пролетта времето вече е по-приятно и както споделя Роузи, не се налага да си топи сняг за сутрешното кафе. На ден тя изминава средно по 20 км. Роузи Суелпоп започва да тича едва на 48 години, но зад гърба й има вече серия от подобни приключения в Исландия, Косово, Непал, Сахара, Чили.
От 2001 година у нас се създават обществени фондове подобно на фондовете, които имат стогодишна история в САЩ.
Програмата за обществените фондове е на "Каунтърпарт Интернешънъл", финансирана от Американската агенция за международно развитие. Целта е да се съживи традицията на филантропията и да се научат хората сами да се погрижат за себе си, а не да чакат на държавата или на външен спонсор.
Тили Рийд, която е работила 27 години като мениджър на петзвездни хотели, се е присъединила към Корпуса на мира и така се е озовала в България. Първото й впечатление е било, че българите се надяват предимно на помощ отвън.
Постепенно нещата започват да се променят.
Работата на "Каунтърпарт" е да разработи механизъм за мобилизиране на хората. Така са създадени обществени фондове в Чепеларе, Благоевград, Стара Загора, Габрово, Берковица. За първите две години в обществените форуми са се включили 567 души.
Добър пример е Богутево, където жителите шест месеца са отделяли от пенсиите си, а ентусиазмът им е привлякъл дарения и от фирми. Със събраните средства са извършени ремонти за подобряване на условията за селския туризъм.
В Стара Загора общественият дарителски фонд вече е изградил първата площадка за децата и е събрал 17 000 лева за училищни компютри. В Благоевград със събраните средства по линия на обществения фонд е ремонтиран закрития плувен басейн, за да бъде използван от деца, лишени от родителска грижа.
В Бургас благодарение на такъв фонд е отворен кабинет "Диабетно стъпало", който обслужва безплатно нуждаещите се диабетици.
В Перник фондът "Вяра, надежда и любов" работи с деца с увреждания като използва изкуството като терапия.
"Ако общественият фонд е в състояние да накара всеки да дари 50 стотинки, ще се наберат много пари за доброто на общността", казва Тили.
Хората започват да разбират, че техните усилия правят промяната. Програмата приключва на 30 септември 2006 година, но е предвидено да се учреди Асоциация на обществените фондове с цел да се разпространява модела на обществена благотворителност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!