Т оварният кораб "Ванеса", който плава под български флаг с капитан Мирослав Димитров, е потънал във водите на Керченския пролив.
От 11-те моряци на борда един е бил спасен. Десет души от екипажа са български граждани, а лоцманът е украинец.
Николай Димитров Димитров е името на оцелелия моряк при потъването на "Ванеса". Той е с тежки измръзвания и е изпратен в болница, потвърди министърът на транспорта Петър Мутафчиев пред журналисти.
Спасеният български моряк е разпознал един от загиналите - Георги Желев, старши механик, съобщи ИТАР-ТАСС. Димитров не е могъл да разпознае още едно от извадените тела.
Противоречиви са информациите за броя на загиналите моряци при потъването на кораба. Според регионалното управление на руското министерство на извънредните ситуации двама моряци са загинали, а един е спасен.
Според украински източници, цитирани от РИА Новости, четирима души са намерени мъртви, а един - жив. Съдбата на останалите е неизвестна.
Спътникова навигационна система следи сигналите, подавани от спасителния сал
на който бяха забелязани четирима от екипажа на потъналия днес български кораб "Ванеса", съобщиха от Министерството на транспорта.
Корабът "Нептуния", който отплава по-рано днес към мястото на инцидента, получава информация за местонахождението на плота от навигационната система. Хеликоптерите, чрез които се издирват изчезналите моряци, ще започнат отново работа утре.
Президентът на Украйна Виктор Юшченко възложи на премиера Юлия Тимошенко да вземе мерки за осигуряването на издирвателно-спасителни работи и ликвидирането на последиците от аварията. Юшченко моли да бъде информиран в 1-седмичен срок за изпълнението на задачата.
В центъра на Министерството на извънредните ситуации за Краснодарския край за близките на моряците са открити горещи телефонни линии, на които може да се получи актуална информация - 8-6148-522-54 и 8-6148-524-63, предаде ИТАР-ТАСС. Кодът на Русия е 007.
Корабът е потънал в 7.30 часа българско време. Сигналът за помощ е подаден от кораба в 2.05 ч. българско време и веднага от руска страна са започнали спасителни действия. В 2.15 ч. е била информирана българската "Морска администрация".
Корабът е собственост на фирма "Стела Мар", а оператор на плавателния съд е фирма "Борд Марин" от Бургас. Превозвал е метал от Бердянск (Украйна).
Изпълнителният директор на "Морска администрация" Николай Апостолов съобщи, че капитанът на кораба се е свързал с лице по сигурността от фирмата-оператор преди 2.00 часа през нощта и го е
уведомил, че екипажът напуска кораба със спасителни плотове
Със сигурност знаем, че са задействани два спасителни плота, уточни той.
Апостолов посочи, че няма информация дали моряците са облекли термичните облекла, а министърът на транспорта уточни, че намерените моряци са били в термични костюми.
"Ванеса" е превозвала около 2000 тона метални свитъци, съобщи още Апостолов.
Българската страна ще направи проверка на инцидента, при който потъна корабът, и ще поиска при разследването на руските власти да присъстват и български експерти, казаха още от Министерството на транспорта.
За момента изваждането на кораба е невъзможно поради тежките атмосферни условия - силно вълнение в района на бедствието с височина на вълните до три метра и скорост на вятъра до 20 метра в секунда, посочи представителят на Министерството на извънредните ситуации на Русия.
Корабът се е намирал на около 30 морски мили от Керченския пролив на разделителната линия между руски и украински териториални води, предаде Интерфакс. Там височината на вълните достигала 3 м, скоростта на вятъра - 20 м/сек.
Когато на помощ на моряците се притекли членовете на екипажа на двата кораба "Тимус" и "Колпа", видели, че "Ванеса" се пълни с вода. Те обаче
не могли да вземат хората на борда поради силното вълнение
и бурния вятър", съобщи руски представител.
Той каза още, че за спасяването на хората са излезли два плавателни съда - "Задорожни" и "Меркурий". В района на инцидента работи и един украински спасителен катер.
Товарният кораб "Хера", плуващ под камбоджански флаг с 19 българи на борда, потъна на 12 февруари 2004 г. при силен вятър край бреговете на Турция в Черно море на 14 км от Босфора. Нито един човек от екипажа не се спаси.
В буря през ноември 2007 г. четири кораба потънаха в руското пристанище "Кавказ", а няколко други понесоха сериозни щети. В Керченския пролив се изляха няколко хиляди тона мазут сяра.
Инцидентът застраши екологичното равновесие не само в района, но заплаши с екокатастрофа и големи части от Черно море.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!